fbpx

1000 km/h superszybkim pociągiem. Ruszają testy FluxJet

Superszybka kolej pozwoli przebyć podróż szybciej niż samolot, przy dużo niższym zużyciu energii. Testy tej technologii ruszyły właśnie w Kanadzie.

Wiele firm do szuka obecnie rozwiązań usprawniających transport kolejowy. Jedną z nich jest fascynujący projekt FluxJet, który pochodzi z kanadyjskiej firmy TransPod.

FluxJet ma łączyć najlepsze cechy pociągu i samolotu. Ideą projektu jest zaoferowanie superszybkich podróży pomiędzy miastami za rozsądną cenę. Kapsuły FluxJet mają rozpędzać się do 1000 km/h, ale napędem nie będą tradycyjne rozwiązania, obecnie stosowane na całym świecie.

1000 km/h pociągiem pomiędzy miastami w Kanadzie

Inżynierowie z TransPod ujawnili, że kapsuły będą napędzane energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych. Pojazdy zostaną wyposażone w silniki i stabilizatory, dzięki którym rozpędzą się do 1000 km/h w trybie “ślizgowym”. Firma opracowała technologie materiałowe zdolne wytrzymać ogromne przeciążenia i wysokie temperatury generowane w trakcie tarcia. Kapsuły będą poruszać się w tunelach w warunkach obniżonego ciśnienia.

Kanadyjscy analitycy wyliczyli, że realizacja projektu superszybkiej kolei FluxJet może pochłonąć blisko 20 miliardów dolarów. Jednak powstanie kolei przyszłości jest jak najbardziej uzasadnione i potrzebne. Podróż kapsułami ma bowiem ograniczyć o aż 636 tysięcy ton emisję dwutlenku węgla do atmosfery rocznie w porównaniu do podróży samolotem na analogicznym odcinku.

FluxJet ma połączyć największe kanadyjskie miasta

Pierwszy 300-kilometrowy odcinek trasy superpociągu powstanie pomiędzy Calgary i Edmonton w stanie Alberta. Są to jedne z największych kanadyjskich miast. Każdego dnia przemieszcza się pomiędzy nimi tysiące ludzi. Władze oceniają, że ta technologia pozwoli jeszcze bardziej zbliżyć kraj do upragnionej neutralności klimatycznej.

Przedstawiciele firmy TransPod zapewniają, że podróże pociągiem przyszłości mają być bardzo tanie. Prognozy mówią nawet o połowie ceny biletu na samolot pomiędzy tymi samymi miastami. Plany na przyszłość są jeszcze ciekawsze. Firma chce połączyć ze sobą pociągiem FluxJet większość rodzimych miast, a później na całym kontynencie.

 

One thought on “1000 km/h superszybkim pociągiem. Ruszają testy FluxJet

Dodaj komentarz