fbpx

Odtworzyli prehistoryczne narzędzia, aby sprawdzić ich przydatność

Czy nowe metody zawsze są lepsze? Badacze postanowili zbadać tę kwestię przez pryzmat dawnych narzędzi, poddając je testom w dzisiejszych warunkach. W ramach eksperymentu zespół naukowców z Japonii zrekonstruował prehistoryczne narzędzia, by następnie sprawdzić ich użyteczność w różnorodnych zadaniach. Ich odkrycia zostały opisane w Journal of Archaeological Science.

Eksperyment polegał na odtworzeniu 75 kamiennych narzędzi, takich jak dłuta, siekiery, czy topory, wykorzystując tradycyjne metody, takie jak użycie młota i kamieni szlifierskich. Odtworzone przyrządy miały różne rozmiary, ale średnio mierzyły 9,7 cm długości, 5,7 cm szerokości i 2 cm grubości. Narzędzia te były testowane w wielu działaniach, od wycinania drzew po obróbkę mięsa.

Archeolodzy z Japonii zdecydowali się na rekonstrukcję dawnych narzędzi, aby ocenić ich funkcjonalność i zidentyfikować typy uszkodzeń, które mogą wystąpić podczas użytkowania

Do produkcji narzędzi użyto różnych materiałów, w tym tremolitu, hornfelsu, i tufu wulkanicznego, wykańczano je drewnianymi uchwytami łączonymi włóknami z trawy.

Następnie, naukowcy przetestowali te narzędzia w praktyce, wykorzystując 53 z nich do różnorodnych zadań. Część narzędzi była używana aż do zniszczenia, podczas gdy inne były oceniane po serii uderzeń. Analizowano również uszkodzenia wynikające z innych czynników jak ostrzenie czy transport.

Naukowcy nie tylko oceniali użyteczność narzędzi, ale również klasyfikowali różne rodzaje uszkodzeń, co może pomóc w określeniu funkcji prehistorycznych narzędzi znalezionych podczas wykopalisk. Te wnioski mają teraz posłużyć do lepszego zrozumienia używania narzędzi przez naszych przodków z okresu 30 000 do 60 000 lat temu, co może rzucić nowe światło na ich zdolności do obróbki kamienia, drewna, czy mięsa.

Dodaj komentarz