4 rodzaje toksycznych przyjaciół. Na kogo powinniśmy uważać?
Jak rozróżnić fałszywych przyjaciół od osób zasługujących na zaufanie? Specjaliści wskazują sygnały ostrzegawcze w relacjach przyjacielskich.
Przyjaźń odgrywa kluczową rolę w życiu większości osób. Jednak rozpoznanie toksycznych, fałszywych przyjaciół od lojalnych i empatycznych osób może być nie lada wyzwaniem. Świadomi tego problemu eksperci wyróżniają 4 typy osobowości, których powinniśmy się wystrzegać.
Każdy toksyczny przyjaciel stosuje inną formę manipulacji, aby wpłynąć na nas.
Mąciciel
To zazwyczaj nowo poznana osoba w naszym kręgu znajomych. Szybko zdobywa nasze zaufanie, co sprawia, że chętnie się z nią dzielimy naszymi problemami. Z pozoru wykazuje zrozumienie i oferuje sensowne rady.
Jego prawdziwe intencje odkrywamy dopiero po pewnym czasie.
Następnie dowiadujemy się, że przez cały okres naszej relacji, mąciciel rozmawiał o nas za naszymi plecami i wyjawiał nasze sekrety innym. Jego motywacja? Tworzenie plotek i dramatów z naszym udziałem, co pozwala mu choćby na krótką chwilę stać się centrum uwagi.
Oszust
Fałszywy przyjaciel zawsze jest miły i życzliwy, stara się przytakiwać i utwierdzać nas w naszych przekonaniach.
Pierwsze sygnały ostrzegawcze to pojedyncze, ale powtarzające się uwagi o charakterze poniżającym.
Fałszywy przyjaciel maskuje te uwagi, przekształcając je w żarty. Podobnie jak mąciciel, oszust również plotkuje i szkaluje nas za naszymi plecami. Zawsze zaprzecza wszelkim oskarżeniom i nigdy nie przyznaje się do rozgłaszania plotek.
Bohater
Typ bohaterski charakteryzuje się pewnością siebie. Na początku znajomości taka osoba może sprawiać wrażenie elokwentnej i odważnej.
Jednak z biegiem czasu jej pewność siebie ewoluuje w przekonanie o wyższości nad innymi ludźmi.
Toksyczny bohater nie uwzględnia opinii odbiegających od jego własnych wartości i przekonań. Ignoruje zdania innych osób, wierząc w swoją nieomylność. Często przejmuje kontrolę nad grupą przyjaciół, narzucając swoje decyzje i nie pozwalając innym wyrazić swojego zdania.
Ofiara
Ofiara zawsze unika przyjęcia odpowiedzialności na siebie.
Potrafi sprawić innym przykrość, a następnie automatycznie zrzucić na nich winę za swoje działania czy wypowiedzi.
Osoba toksyczna, która wpada w rolę ofiary, nie jest w stanie zrozumieć swojego wpływu na relacje z innymi. Brak empatii powoduje, że nie jest w stanie wczuć się w sytuację drugiej osoby i uważa tylko swoje potrzeby za ważne. Często dochodzi do sytuacji, w której zazdrość i rywalizacja skłaniają tę osobę do sabotowania innych, także swoich przyjaciół.