fbpx

Ile potrzeba ćwiczeń, aby zrównoważyć dzień siedzenia?

W dzisiejszym świecie, gdzie dominuje siedzący tryb życia, coraz więcej badań podkreśla znaczenie aktywności fizycznej dla naszego zdrowia. Najnowsze ustalenia wskazują, że nawet krótkie okresy aktywności mogą znacząco przeciwdziałać negatywnym skutkom długotrwałego siedzenia.

Metaanaliza z 2020 roku, która obejmowała dane z dziewięciu różnych badań z udziałem ponad 44 tysięcy osób z czterech krajów, dowodzi, że 30-40 minut umiarkowanej lub intensywnej aktywności fizycznej dziennie może zniwelować ryzyko przedwczesnej śmierci związane z prowadzeniem siedzącego trybu życia. Badani nosili trackery fitness, co zapewniało wiarygodność zebranych danych.

Badanie to zostało opublikowane równolegle z globalnymi wytycznymi WHO dotyczącymi aktywności fizycznej i siedzącego trybu życia, które opracowało 40 naukowców z sześciu kontynentów. Emmanuel Stamatakis, badacz aktywności fizycznej i zdrowia populacji z Uniwersytetu w Sydney, podkreśla, że każda ilość aktywności fizycznej jest lepsza niż jej brak. Ludzie mogą chronić swoje zdrowie, równoważąc szkodliwe skutki braku aktywności.

Co ważne, badanie to podkreśla, że każda forma aktywności fizycznej ma znaczenie. Nawet prosty gest, jak podnoszenie się z krzesła, może mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie. To ważne odkrycie, ponieważ przekreśla powszechne przekonanie, że tylko długie i intensywne sesje ćwiczeń mają realny wpływ na nasze zdrowie.

Metaanalizy zwykle opierają się na uogólnieniach, jednak w tym przypadku naukowcy dysponowali twardymi danymi z trackerów fitness, co zwiększa wiarygodność ich wniosków. Dzięki temu badanie to stanowi ważny głos w debacie o zdrowym stylu życia, podkreślając, że każdy krok w kierunku większej aktywności ma znaczenie.

Podsumowując, badanie to dostarcza mocnych dowodów na to, że nawet niewielkie zmiany w naszym codziennym zachowaniu mogą mieć znaczący wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Zachęca do włączenia w nasze życie większej aktywności fizycznej, nawet jeśli będzie to krótka przerwa na ćwiczenia lub chwilowe wstanie z krzesła, aby przeciwdziałać negatywnym skutkom siedzącego trybu życia.

Źródło: livescience.com

Dodaj komentarz