fbpx

18-latka wymyśliła urządzenie, które ładuje telefon w pół minuty

1

18-latka z Kalifornii wynalazła ładowarkę, która pozwoli zasilić telefon komórkowy w 30 sekund. To, czy z jej patentu skorzystają producenci szybko rozładowujących się smartfonów, wcale nie jest pewne.

Urządzenie szybkoładujące, nazwane roboczo superkondensatorem, pozwala zmagazynować zdecydowanie więcej energii w zadziwiająco krótkim czasie. Poza tym pozostaje sprawne przez 10 tys. cykli ładowań, podczas gdy dzisiejsze baterie wytrzymują ok. 1 tys. ładowań.

Wynalazek 18-latki

– Moja komórka zawsze pada – powiedziała Khare w wywiadze z NBC News, zapytana o inspirację. 18-latka, która specjalizuje się w nanochemii, twierdzi, że dzięki małym wymiarom jej wynalazek uda się szeroko wykorzystać.

Khare użyła superkondensatora do zasilenia żarówki LED, ale zarówno Intel, jak i młoda wynalazczyni wierzą, że takie urządzenie mogłoby zostać użyte w telefonach.

Jak wyliczono, użycie wynalazku dziewczyny mogłoby skrócić ładowanie telefonów komórkowych do zaledwie 20-30 sekund. Mogłoby posłużyć także w samochodach elektrycznych i skrócić ładowanie do kilku minut lub nawet kilkudziesięciu sekund.

– Jest bardzo elastyczne, więc może być użyte w ubraniach lub tkaninach – powiedziała Khare.

18-letnia Eesha Khare wygrała International Science and Engineering Fair, zorganizowane przez firmę Intel. Za swój wynalazek otrzymała stypendium w wysokości 50 tys. dolarów.

Wygraną Eesha Khare wykorzysta na pokrycie kosztów dalszej nauki. Dziewczyna zamierza pójść do college’u, a w czasie wolnym poświęcić się nanochemii.

Ekspert o przyszłości wynalazku

A jaka jest przyszłość jej wynalazku? Zdaniem Przemysława Pająka, który zawodowo zajmuje się nowymi technologiami, szybciej zastosuje się go do ładowania samochodów z napędem elektrycznym, które póki co ładują się aż 5-6 godzin. Ekspert zaznacza, że krótkie ładowanie zmieni ich postrzeganie, że staną się atrakcyjne nie tylko dla fanów tego typu motoryzacji.

Jeśli chodzi o wykorzystanie superkondensatora w telefonach komórkowych, to Pająk jest sceptyczny.

– Dużo mówi się o tym, że producenci nie chcą inwestować w “technologie bateryjne” – zaznaczył Pająk, podkreślając, że stosowane obecnie baterie litowo-jonowe są tak zaprogramowane, by przeszły przez cykl tysiąca ładowań. 10 tys. ładowań, jakie zapewni superkondensator, sprawi, że będziemy korzystać z telefonów dłużej, a to nie byłoby już tak opłacalne dla producentów, którzy chcą, byśmy zmieniali sprzęt “rok po roku”.

 

Źródło: http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/ciekawostki,49/18-latka-wymyslila-urzadzenie-ktore-laduje-telefon-w-pol-minuty,87946,1,0.html

Dodaj komentarz