fbpx

Rzece przyznano „status osoby” i specjalne prawa – naturalne zasoby zyskały osobowość

 

Rzekę Whanganui uznano za żyjącą osobę (ang. living person). Whanganui to trzeci, co do wielkości zbiornik wodny w Nowej Zelandii i pierwszy taki na świecie, który uzyskał prawa, jakie przysługują ludziom.

Whanganui płynie do morza przez centralną Wyspę Północną. O przyznanie jej specjalnych praw od przeszło 170 lat walczyli Maorysi z plemienia Iwi.

Uważamy rzekę za naszego przodka. Tworzymy z nią pewną całość, więc dla tego zrobiliśmy to wszystko – powiedział Albert Albert Gerrard, przedstawiciel Maorysów, który prowadził negocjacje z Parlamentem.

Ustawa weszła w życie w środę 15 marca. Nowy status zbiornika oznacza, że szkody mu wyrządzone będą traktowane, jako krzywdy zadane plemieniu Iwi. Proces załatwiania tej sprawy był najdłuższy w historii Nowej Zelandii. Media donoszą, że setki mieszkańców płakało z radości, kiedy dowiedziało się, że udało im się osiągnąć uznanie rzeki za żywą istotę. Na roboty obejmujące renowację koryta przeznaczono kwotę 80 mln dolarów i dodatkowo milion na stworzenie nowych ram prawnych.

 

 

Czytaj więcej na: zmianynaziemi.pl

 

 

Dodaj komentarz