fbpx

Jak wprowadzić wakacyjne nawyki do codziennego życia

Urlop jest niezwykle ważny dla zachowania higieny życia. Jednak wakacje nie muszą się kończyć wraz z powrotem do domu. Eksperci zachęcają, aby naszą codzienną rutynę wzbogacić o wakacyjne nawyki.

Krótsze dni, chłodniejsze wieczory i nawał obowiązków – można z całym przekonaniem powiedzieć, że wakacje się skończyły. Jednak eksperci zachęcają, aby nie poddawać się codziennej rutynie i kilka z naszych wakacyjnych nawyków przenieść do codziennego harmonogramu.

Naukowiec Timo Strandberg przekonuje, że aby odpoczywać nie trzeba wyjeżdżać na dalekie wyprawy. Nawet nie ruszając się z miasta można w pełni korzystać z uroków wypoczynku. To dobra wiadomość, szczególnie dla tych, którzy o planach urlopowych zaczną myśleć dopiero za rok.

Po pierwsze zacznijmy doceniać miejsce, w którym mieszkamy. Czy z pełnym przekonaniem możemy powiedzieć, że znamy jego atrakcje? „Wycieczka z przewodnikiem może pozwolić nam zobaczyć nasze najbliższe otoczenie z nowej perspektywy” – mówi Gosia Gocłowska, wykładowczyni na Uniwersytecie Bath.

Behawiorystka Rachel McCloy, zachęca do zmian naszych codziennych nawyków. Wakacje to wyjątkowy moment, nie oglądamy telewizji, rzadziej korzystamy z telefonu, zajmują nas nowe miejsca. Pewne z tych czynności łatwo zaadaptować w codziennej rutynie. „Wakacje sprawiają, że znajdujemy się w innym środowisku, które bywa pomocne w zmianie naszych zachowań. Kiedy wracamy z wakacji, pomyślmy o rzeczach, których nie robiliśmy będąc poza domem. Takie zmiany przyzwyczajeń, mogą stworzyć miejsce na inne, ciekawsze zajęcia” – zachęca ekspert.

Dla wielu wakacje to również czas, kiedy można nadrobić czytelnicze zaległości. Prasa rozpisuje się o najlepszych książkach na wakacje. Jednak wraz z upływem lata literackie propozycje się nie kończą. Taką listę książkowych nowości warto również przygotować na jesienne miesiące, lektura będzie równie przyjemna.

Pomocne w przywołaniu wakacyjnego nastroju mogą okazać pamiątki przywiezione z podróży. Zatem już na etapie zakupów warto zastanowić się, co przełamie powakacyjne znużenie. Mogą to być kadzidełka albo świecie przywiezione z podróży, doskonałym pomysłem są przyprawy, które przywołają smak wakacyjnych potraw.

Jedną z zalet wakacji jest to, że możemy zwolnić. W spokoju zjadamy śniadanie, delektujemy się kawą czy pyszną kolacją. Niezależnie od tego czy siedzimy w jednej z małych kawiarni ukrytych w wąskich uliczkach śródziemnomorskich kurortów, czy w domowym zaciszu – czerpanie przyjemności z małych rzeczy wymaga tyle samo wysiłku i sprawia tyle samo przyjemności. Psycholog Miriam Akhtar zachęca, aby każdego dnia znaleźć czas na to, żeby nieco zwolnić. Czy jest to poranna kawa, czy pora lunchu, znajdźmy moment, żeby się zatrzymać.

Źródło: podroze.onet.pl

Dodaj komentarz