fbpx

Badaczka przyrody z Łodzi nagrodzona przez amerykańską fundację

Dr hab. Marta Kolanowska z Uniwersytetu Łódzkiego otrzymała nagrodę amerykańskiej Fundacji Maxwella/Hanrahana za wyjątkowe badania nad storczykami. Biolożka znalazła się w gronie pięciu badaczy na świecie, których nagrodzono 100 tys. USD w kategorii badań terenowych.

O sukcesie badaczki z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska łódzkiej uczelni poinformowała PAP w czwartek Honorata Ogieniewska z UŁ.

Dr hab. Marta Kolanowska została doceniona za jej wkład w badanie różnorodności biologicznej najsłabiej zbadanych regionów świata. Łódzka biolożka, która brała udział w ponad 20 ekspedycjach tropikalnych, odkryła dotąd 370 nieznanych nauce gatunków orchidei.

Badaczka znana jest z prowadzenia prac w południowej części Kolumbii, gdzie współpracuje z członkami rdzennego plemienia. Wspólnie z naukowcami z innych ośrodków na świecie pragnie utworzyć rezerwat przyrody w Dolinie Sibundy, a w nim stację badawczą pod auspicjami Uniwersytetu Łódzkiego.

Fundacja Maxwella/Hanrahana wskazała ponadto na wyjątkową wartość badań biolożki nad tym, jak ocieplenie klimatu, zmniejszenie powierzchni lasów tropikalnych i działalność człowieka wpływają na zasięg występowania storczyków na świecie.

“Praca w terenie Marty Kolanowskiej dokumentuje tropikalne storczyki w ważnych punktach różnorodności biologicznej: w andyjskiej Kolumbii, Papui Nowej Gwinei oraz na Przesmyku Dariena w Panamie. Zajmuje się zagadnieniami ochrony przyrody, wykorzystując analizy biogeograficzne i modelowanie ekologiczne, które pomagają nam zrozumieć, jak zmiany klimatu wpływają na storczyki i ich zapylaczy. Kolanowska jest czołową botaniczką zajmującą się systematyką i ochroną tropikalnych orchidei, największej i najbardziej zróżnicowanej rodziny roślin kwitnących. Dzięki swoim badaniom mało znanych ekosystemów, jak również przeglądom kolekcji zielnikowych, odkryła ponad 370 gatunków storczyków, które wcześniej nie były znane nauce” – napisano w uzasadnieniu przyznania nagrody przez Fundację Maxwella/Hanrahana.

Jak zaznaczyła sama Kolanowska, Fundacja doceniła 5 spośród 60 nominowanych młodych naukowców z całego świata, aby podkreślić wartość badań “nieoczywistych”, których wspólnym mianownikiem jest prowadzenie prac w terenie, wynikających z ciekawości świata i pasji.

“Razem ze mną zostali nagrodzeni naukowcy badający różnorodne obszary, takie jak np. rozwój języka papug, ewolucja i genetyka amazońskich żab, czy przetrwanie mikroskopijnych organizmów w ekstremalnych warunkach. Jestem zaszczycona, że mogę stać u ich boku” – dodała.

Fundacja Maxwell/Hanhram powstała w 2018 r. żeby wspierać indywidualnych naukowców, nauczycieli, konserwatorów i twórców, których różnorodne perspektywy pozwalają odkrywać nowe informacje o człowieku i środowisku, w jakim żyje. Przyznawana przez nią nagroda w dziedzinie biologii terenowej ma umożliwiać młodym badaczom poświęcenie czasu na obserwacje i eksperymenty, które pomagają nam lepiej zrozumieć siebie i świat wokół nas.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

One thought on “Badaczka przyrody z Łodzi nagrodzona przez amerykańską fundację

Dodaj komentarz