fbpx

Słyszałeś o daisugi? Starożytna technika cedrowych kompozycji podbija świat

Daisugi to starożytna japońska technika tworzenia drzewek wymyślona w XIV w. przez Samurajów. Sztuka nawiązuje do tradycji bonsai, lecz różni się efektem i sposobem hodowania drzew pod uprawę.

 

Bonsai vs. daisugi

Niegdyś lasy cedrowe bujnie porastały część Europy w pobliżu Morza Śródziemnego. Niewłaściwa gospodarka leśna spowodowała, że hodowle cedrowe zostały zdegradowane, a na ich miejscu pojawiły się pola i pastwiska. Mimo wielu starań, aby cedry odrodziły się w Europie, nie często kończy się to pozytywnym finałem. Szczęśliwie jednak japońskie metody hodowli cedrów mogą posłużyć za przykład właściwej hodowli drzew na produkcję, z poszanowaniem rytmu  ich powolnego wzrostu. Zwłaszcza w leśnictwie Kitayama cedry cieszą się ogromnym szacunkiem –  to one są elementem wielopokoleniowej tradycji zwanei daisugi.

https://www.instagram.com/p/CFOYn47DxB4/

 

 

Podczas gdy drzewka bonsai są małe i oszczędne (nawiązują do japońskiego minimalizmu), o tyle w daisugi drzewo cedrowe tworzy gigantyczną formę, której pędy prostych gałęzi cedrowych rosną pionowo w górę na cedrach większych i starszych – pełnią one rolę stołu.

Japońskie nadleśnictwo  Kitayama zajmuje się hodowlą od kilkuset lat, dbając przy tym o ekologiczny rozwój i przekaz z pokolenia na pokolenie. Twórcy dbają o to, aby cedry służące do daisugi były wysokie  i rosły prosto, pozostając przy tym cienkie. Dzięki temu są efektowne ale nienachalne.

 

Zrównoważony rozwój

Drzewa wykonane w stylu daisugi do tej pory cieszą się dużą popularnością w Japonii, i często obok bonsai stanowią podstawowy element minimalistycznego ogrodu – ich konstrukcja nie zasłania przestrzeni. Często bywają  głównym elementem charakterystycznej świątyni o  nazwie tokonama, która  zawiera wytworne kompozycje kwiatowe i ikebany.

Szkółka cedrów w Kitayama jest w szczególny sposób dba o zrównoważony rozwój i hodowlę drzew cedrowych. Ponieważ cedry muszą być wycinane w całości, leśnicy stosują metodę, która pozwala naturalnie odradzać się drzewom bez przyśpieszania ich wzrostu. Tradycyjnie leśnicy muszą czekać dwa pokolenia, zanim będą mogli skorzystać z dorosłych cedrów. Czyli, to co posadzili dziadkowie, będą mogli ściąć dopiero wnuki, które z kolei otrzymają naukę od swoich ojców.

 

Pokazuje to, jak zaawansowana i ekologiczna jest hodowla drzew z Kitayamy. Praktyka daisugi jest stosowana nieprzerwanie od XIV w. i zapobiega wylesianiu. Co ważne, z jednego daisugi może urosnąć do stu pędów naraz. To oznacza, że z jednego drzewka można uzyskać więcej kolejnych pędów do daisugi.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: earthbuddies.net

 

 

 

Dodaj komentarz