fbpx

Pomóżmy stworzyć niepełnosprawnym dzieciom ich własne miejsce na ziemi

Drodzy czytelnicy, rzadko bierzemy udział w tego typu akcjach, ale ta jest naprawdę wyjątkowa, a czasu niestety zostało bardzo mało. Mamy nadzieję że razem zdołamy pomóc tym dzieciom i ich rodzicom, udowodnijmy na co nas stać, niech we wrześniu ta informacja stanie się kolejną Dobrą Wiadomością :).

 

Szanowni Państwo,

Jesteśmy rodzicami dzieci niepełnosprawnych z powiatu mińskiego.

 

5 marca 2012r. z inicjatywy rodziców i przyjaciół dzieci z niepełnosprawnością odbyło się zebranie założycielskie Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym “Możesz więcej”.

 

17 lipca 2012r. stowarzyszenie zostało zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym pod numerem 0000427025, a 1 września otworzyliśmy placówkę – Zespół Niepublicznych Specjalnych Placówek Oświatowych “Możesz więcej” w Nowym Zglechowie.

 

Dzięki przychylności Wójta Gminy Siennica – Pana Grzegorza Zielińskiego, otrzymaliśmy w nieodpłatne użytkowanie budynek po zlikwidowanej szkole podstawowej. Jednak zanim szkoła została otwarta, musieliśmy przeprowadzić tam gruntowny remont, tak by dostosować go do aktualnych przepisów oraz potrzeb dzieci niepełnosprawnych. Robiliśmy to wszystko własnymi rękami, pracowaliśmy od wczesnych godzin porannych do późnej nocy. Pozyskiwaliśmy materiały budowlane, farby, cegły, tynki, drzwi, panele…wszystko to było potrzebne. Bywało bardzo ciężko, jednak w ten sposób stworzyliśmy przyjazne miejsce dla naszych dzieci, gdzie mają zapewnione idealne warunki na codzienną rehabilitację ruchową, logopedyczną, kompleksową terapię przy udziale wykwalifikowanych nauczycieli, terapeutów i opiekunów. Jest nawet miejsce na dogoterapię i hipoterapię.

 

Do naszej szkoły uczęszczają dzieci z niepełnosprawnością sprzężoną. Niepełnosprawność sprzężona oznacza, że nasze dzieci oprócz niepełnosprawności intelektualnej, mają również wady słuchu, wzroku, narządów ruchu czy autyzm. Szkoła otwarta jest przez cały rok – także w wakacje i ferie. Dzieci niepełnosprawne nie mogą mieć przerw w rehabilitacji. Zatrudniamy do nauki i opieki więcej pracowników niż jest dzieci w szkole, bo tak duże w tym zakresie są potrzeby dzieci z niepełnosprawnościami sprzężonymi. Praca w systemie jeden na jeden to nasz codzienny standard. Dzięki temu wszystkie dzieci korzystają z wycieczek, pikników, warsztatów, konkursów. Rodzaj niepełnosprawności nie jest tu żadną barierą.

 

Rodzice dzieci przebywających w tej szkole nie ponoszą żadnych opłat. Placówka utrzymuje się z dotacji oświatowej, a także poprzez wsparcie Stowarzyszenia, które pisze projekty, organizuje zbiórki publiczne, koncerty, rajdy, bale charytatywne z atrakcyjnymi licytacjami, które cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, m.in. dzięki Michałowi Koterskiemu – znanemu aktorowi, celebrycie, który jest ambasadorem Stowarzyszenia. Wszystko to po to, by zapewnić dzieciom bogatą ofertę zajęć rehabilitacyjnych, terapeutycznych i rozwijających zainteresowania.

 

Jednak czas bardzo szybko płynie, równie szybko rosną dzieci. W szkole dzieci niepełnosprawne mogę przebywać tylko do ukończenia przez nie 24 roku życia. Już teraz my-rodzice musimy wybiegać w przyszłość i myśleć co będzie gdy nasze dzieci skończą edukację. Sytuacja dorosłych osób z niepełnosprawnością sprzężoną jest wyjątkowo trudna. Istnieją co prawda Środowiskowe Domy Samopomocy, ale liczba miejsc w nich jest bardzo ograniczona  i nikt nie przyjmie tam dzieci tak chorych jak nasze. Dla dzieci takich jak nasze ukończenie 24 roku życia oznacza koniec życia w społeczeństwie, zostają one zamknięte w domach, a cała terapia jaką miały dotychczas zostanie zaprzepaszczona. My także jako rodzice będziemy coraz starsi, będziemy mieli coraz mniej siły do opieki…

 

Część dzieci w naszej szkole jest już pełnoletnia, niektóre niebawem  ukończą edukację. Dlatego  musimy już teraz zrobić wszystko, aby zapewnić im spokojne, godne życie, z dalszą terapią i rehabilitacją. Dlatego chcemy zbudować dla nich Dom– Wielospecjalistyczny Ośrodek dla Osób Niepełnosprawnych, który ma być kontynuacją  prowadzonej przez nas szkoły  w Nowym Zglechowie.

 

Jest w Gminie Siennica nieruchomość z pięknym terenem – idealna na nasz DOM. Budynek ten jest  po dawnej szkole, idealne warunki do rozbudowy i remontu. Bardzo chcielibyśmy, aby to właśnie tam powstało miejsce, o którym tak marzymy. Jednak to co nas dzieli od tego, to kwota , na którą jest wystawiona ta nieruchomość. Niestety nie jesteśmy w stanie uzbierać prawie 500 tys. złotych w tak szybkim czasie, ponieważ pod koniec września zostanie przeprowadzony przetarg na tą nieruchomość.

 

Robimy wszystko, aby uzbierać tą sumę. M.in dlatego zwracamy się o pomoc, wsparcie, zrozumienie… Jest to nasze jedyne marzenie – stworzyć naszym dzieciom swoje miejsce na ziemi. Wierzymy bardzo głęboko, że się to uda, że damy radę, że ludzie dobrej woli także nam w tym pomogą. A można to zrobić na kilka sposobów:

– wpłacić darowiznę na konto nr 31 1240 2702 1111 0010 4679 1123

– przekazać 1% podatku KRS 0000427025

– zostać naszym sponsorem

– pomóc rzeczowo lub usługowo

– zamiast kwiatów na ślubie – przekazać darowiznę

– rozpowszechniać nasz apel – mówić o nas wszędzie

– zachęcać swoich pracowników do przekazania nam składki pracowniczej

 

Nasze poczynania i działania można śledzić na stronie głównej stowarzyszenia:

http://mozesz-wiecej.org.pl/

Folder informacyjny:

http://mozesz-wiecej.org.pl/wp-content/uploads/folder.pdf

       Wiemy, że takich organizacji i stowarzyszeń jak nasze jest bardzo dużo i nie tylko my zwracamy się z prośbą o pomoc. Jednak wierzymy, że los się do nas uśmiechnie, że znajdzie się ktoś kogo poruszy nasza historia i zdążymy pomóc naszym dzieciom.

 

Apelujemy i prosimy o wsparcie

Pamiętajmy – razem “Możemy więcej”

Dodaj komentarz