fbpx

Władze Chile zrezygnowały z budowy kopalni, aby chronić zagrożony gatunek pingwina

W poniedziałek władze Chile zrezygnowały z wartego 2,5 mld dolarów projektu budowy kopalni, aby chronić zagrożony wyginięciem gatunek pingwinów.

Lokalna firma Andes Iron miała w planach wydobycie  milionów ton rudy żelaza w północnej części  regionu Coquimbo, leżącego nad oceanem spokojnym. Wiązało spięto z budową portu do którego mogłyby przypływać statki transportowe.

Komisja ministrów uznała, że projekt nie spełnia wystarczających wymogów dotyczących ochrony środowiska, co odbiło się głośnym echem wśród lokalnych grup ekologicznych.

„Środki zapobiegawcze były niewystarczające i nie było gwarancji dla ochrony żyjących tu gatunków, takich jak pingwin peruwiański“– powiedział minister ochrony środowiska Marcelo Mena.

„Nie jesteśmy przeciwni projektom, które są niezbędne dla rozwoju kraju, ale muszą one oferować adekwatne rozwiązania dla wpływu na środowisko, który po sobie pozostawią”

Coquimbo jest położone na południowym wybrzeżu jednej z trzech wysp, które tworzą Narodowy Rezerwat Pingwinów Peruwiańskich, będącego domem dla ogromnej ilości różnych gatunków roślin i zwierząt.

Jest wśród nich zagrożony wyginięciem pingwin Humboldta, wyróżniający się różowymi pierścieniami wokół oczu i czarnym paskiem na klatce.

Szacunkowa liczba pingwinów peruwiańskich nie jest do końca znana, ale ocenia się, ze w rezerwacie żyje ich kilka tysięcy.

Źródło: france24.com

Dodaj komentarz