fbpx

Papugi nauczyły się niecenzuralnych słów. Wszystko przez wspólny „lockdown”

Brytyjski magazyn poinformował, że grupa afrykańskich papug szarych, które przebywały na kwarantannie w Parku Dzikiej Przyrody w Lincolnshire nauczyła się przeklinać. Pięć ptaków dzieliło wspólny pokój. Gdy jedna zaczęła używać niecenzuralnych słów, reszta w mig podchwyciła nową praktykę.

 

Papugi to ptaki, które wyjątkowo szybko się uczą, zwłaszcza jeśli są zachęcane przez ludzi. W tym wypadku, pracownicy zachęcili je do nauki całkowicie przypadkowo. Po prostu słysząc, jak ptaki używają niecenzuralnych słów, zaczynali się śmiać. Kiedy papugi dostrzegły, że to, co potrafią sprawia ludziom frajdę, zaczęły robić tego więcej. Nie tylko przeklinały, ale również wydawały dźwięki przypominające śmiech. Brzmiało to tak, jakby ich nowe umiejętności budziły w nich niezwykłą wesołość.

– Kiedy w pomieszczeniu przebywa kilka osobników, to reszta bardzo szybko podchwytuje to, co robi jeden lub dwa z nich. To działa jak powtarzalny scenariusz – powiedział pracownik parku lokalnej gazecie.

Gdy park został ponownie otwarty dla turystów, ptaki nie porzuciły swojej nowej praktyki i zaczęły wyzywać nie tylko personel, ale również przybyłych do parku gości. Pracownicy zdecydowali, że umieszczą je na wolnym wybiegu, dopóki ich słownictwo nie ulegnie poprawie.

– Umieściliśmy je w zagrodzie  z innymi papugami, mając nadzieję, że zaczną uczyć się odgłosów innych osobników, które są w pobliżu – powiedział pracownik w wywiadzie dla „Lincolnshire Live”.

Następnym krokiem ma być odseparowanie od siebie ptaków. Ich wspólne towarzystwo najwyraźniej nikomu dobrze nie służy, a wyuczone mechanizmy łatwiej jest powtarzać w grupie niż samemu.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: insider. com

 

 

Dodaj komentarz