fbpx

Skąd wzięły się nazwy poszczególnych pełni księżyca

Pełnia Księżyca była szczególnie ważnym wydarzeniem dla rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej. Zdaniem Indian był to czas zatrzymania i świętowania minionego cyklu księżycowego, a także przygotowaniem się na nowe. W zależności od miesiąca, pełnie przybierały inne nazwy; niektóre z nich utrzymały się wśrod rdzennych kultur do dziś, a nawet weszły do powszechnego użycia w społeczeństwach współczesnych.

 

Styczeń: Pełnia Wilczego Księżyca

Nazwa Wilczego Księżyca stosowano już w średniowieczu. Styczeń kojarzył się Amerykanom z wyciem głodnych wilków. Inne nazwy dla pełni styczniowej to Stary i Lodowy Księżyc.

 

Luty: Pełnia Śnieżnego Księżyca

Luty rówież nie należał do łatwych miesięcy. Kojarzył się z głodem i śnieżnymi burzami. Nic dziwnego, że mroźną noc, w której tarcza satelity była całkowicie odkryta nazywano Pełnią Śnieżnego Księżyca czy Burzową lub Głodną Pełnią.

 

Marzec: Pełnia Robaczego Księżyca

W marcu Rdzenni Amerykanie zauważali na odmarzającej ziemi ślady po robakach, które wychodziły na powierzchnię szukać jedzenia. Choć Pełnia Robaczego Księżyca weszła do powszechnego użycia, to z czasem pojawiły się również inne charakterystyczne nazwy, np.: Czysta Pełnia, Pełnia Śmierci i Skrzypiąca Pełnia. Marcowa pełnia była również nazywana Klonową lub Sokową, a wszystko z powodu soku klonowego, który pobierano z drzew w celu stworzenia słodkiego syropu klonowego na jesień.

 

Kwiecień: Pełnia Różowego Księżyca

Niech ta nazwa was nie zmyli. Kwietniowa tarcza księżyca wcale nie przybiera różowej barwy. Indianie nazywali pełnię czwartego miesiąca różową ze względu na wcześnie zakwitające dzikie kwiaty – większość z nich faktycznie miała kolor różowy. W innych miejscach na świecie pełnia kwietniowa nosi nazwę Pełni Kiełkującej Trawy, Jajeczną lub Rybną.

 

Maj: Pełnia Kwiatowego Księżyca

Maj jest miesiącem pełnego rozkwitu roślin w większości krajów i od zawsze kojarzy się z ukwieconymi łąkami. Inne powszechne nazwy dla księżyca piątego miesiąca to Pełnia Zajęcza, Mleczna lub Sadzenia Kukurydzy.

 

Czerwiec: Pełnia Truskawkowego Księżyca

Zbiory truskawek zarówno w Europie jak i w Ameryce Północnej przypadają właśnie na czerwiec. Europejczycy jednak znacznie częściej korzystali z innych terminów: Pełni Różanego Księżyca, albo Gorąca Pełni – ze względu na okres nadchodzących upałów.

 

Lipiec: Pełnia Koźlego Księżyca

Rdzenni Amerykanie wymyślili tą nietypową nazwę ze względu na odrastajace poroże u samców saren. Inne nazwy to Burzowa Pełnia (lipiec zawsze był miesiacem obfitym w wyładowania atmosferyczne) oraz Sienna Pełnia – od lipcowych zbiorów.

 

Sierpień: Pełnia Księżyca Jesiotrów

Nazwę stworzyły północnoamerykańskie plemiona rybackie, które obserwowały w sierpniu narastajacą liczbę jesiotrów. Inne nazwy dla sierpniowej pełni to Pełnia Zielonej Kukurydzy, Zbożowa i Czerwona. Ta ostatnia wzięła swoją nazwę od czerwonego odcienia, który pojawia się pod wpływem letniej mgły.

 

Wrzesień: Pełnia Księżyca Plonów

Pełnia Zbiorów lub Plonów odnosi się do czasu jesiennej równonocy – gdy dzień i noc trawają tyle samo i są przygotowaniem do zbiorów na zimę. Wrześniowa pełnia przynosi bardzo jasną tarczę księżyca – pozwala więc rolnikom kontynuować zbieranie plonów nawet po zmierzchu. Inne nazwy to Kukurydziany lub Jęczmienny Księżyc.

 

Październik: Pełnia Księżyca Myśliwych

Pełnia w październiku wzięła swoją nazwę od sezonu polowania na jelenie i lisy. Zwierzętom po zbiorach trudno było się ukryć na polach, stawały się zatem idealnym łupem dla polujących plemion. W tym miesiącu tarcza księżyca również jest jasna i długo pozostaje na niebie, dając mysliwym lepszą widoczność w nocy. Inne nazwy to Księżyc Podróży i Więdnących lub Obumierających Traw, ze względu na przygotowywanie się Ziemi  na nadejście zimy.

 

Listopad: Pełnia Bobrzego Księżyca

Nazwa listopadowej pełni może pochodzić od pułapek zastawianych przez Indian na bobry. Inni znawcy twierdzą jednak, że nazwa pochodzi od zwiększonej aktywności bobrów budujących zapory na trudny, zimowy okres. Używano również terminu Szronowa Pełnia – bo zaczynają się pierwsze przymrozki.

 

Grudzień: Pełnia Zimnego Księżyca

Zbliżająca się zima jest już bardzo wyczuwana w powietrzu – temperatury są coraz niższe, a noce dłuższe. Inne nazwy to Pełnia Księżyca Długiej Nocy oraz Dębowa Pełnia.

 

Niebieski księżyc

Trzynasty miesiąc księżycowy nosi nazwę Niebieskiego Księżyca i występuje mniej więcej co 2,5 roku. Kończy on cykl około 11 dni przed zakończeniem przez Ziemię biegu po orbicie wokół Słońca. Pochodzenie nazwy nie jest znane, ale używa się jej dla określenia drugiej pełni tego samego miesiąca kalendarzowego.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: national-geographic.pl

 

 

Dodaj komentarz