fbpx

11-letni Karol z Polski został mistrzem holenderskiej ortografii

Karol Banysz ma 11 lat. Jako uczeń szkoły podstawowej Rosa w Hadze kilka dni temu został mistrzem holenderskiej ortografii. On, Polak, pokonał 600 innych uczniów z haskich szkół w lokalnym dyktandzie i zaskoczył samych Holendrów.

Karol bardzo dobrze mówi po holendersku, po imieniu nikt się nie zorientował. Dopiero przy odczytywaniu wyników pani nie mogła przeczytać nazwiska. “Ale ty to chyba nie jesteś Holendrem, prawda?” – spytała. “Nie, ja jestem Polakiem”– odpowiedział Karol.

Młody Polak w dyktandzie popełnił zaledwie jeden błąd. W ten sposób zdeklasował konkurencję, a warto wiedzieć, że rywalizowało ze sobą aż 600 uczniów.

„Karol jest bardzo szczęśliwy i dumny. To wielki sukces dla syna, a dla naszej rodziny wielka radość. Brat Karola, Maciej w ubiegłym roku zajął 4. miejsce w tym dyktandzie” – mówiła matka Karola, Ewa Banysz.

Wynik konkursu dla rodzimych mieszkańców był szokiem. Polak wygrał z dziećmi, które urodziły się w Holandii, a niderlandzki jest dla nich pierwszym językiem. Dla Karola, który z rodzicami wyjechał z Zabrza 7 lat temu, holenderski jest drugim językiem.

„Ciężko na ten sukces zapracował, ale czytanie książek jest pasją Karola. Potrafi wypożyczyć z biblioteki 5-6 książek i je oddać po tygodniu przeczytane” – tłumaczyła fenomen syna jego mama.

„W szkole podstawowej Karol miał najwyższe oceny i dostał zalecenie, by naukę kontynuował w gimnazjum. Wybrał gimnazjum Sorghvliet w Hadze – szkołę do której uczęszcza Amalia, najstarsza córka króla Holandii, i jej siostra Alexia – i przyjęto go z otwartymi rękoma, jeszcze przed finałem dyktanda” – opowiadała o potencjale Karola.

To nie pierwszy przypadek kiedy polski uczeń został mistrzem ortografii w Hadze. W 2014 roku konkurs wygrała Karolina Jagiełło.

Źródło: twitter.com, materiały prasowe

Dodaj komentarz