fbpx

W wieku 90 lat po raz pierwszy został ojcem

90-letni samiec żółwia promienistego, mieszkaniec zoo w Houston, po raz pierwszy został ojcem. Jego potomstwo mogłoby się nie wykluć, gdyby nie czujność pracowników ogrodu zoologicznego.

Samiec żółwia promienistego (łac. Astrochelys radiata), który mieszka w zoo w Houston w amerykańskim stanie Teksas od 36 lat, osiągnął w końcu spełnienie swojej egzystencji. Pan Pickles, bo tak go nazywają, w wieku 90 lat po raz pierwszy został ojcem. Partnerka Pana Picklesa, Pani Pickles, wydała na świat trójkę małych żółwików.

Koperek, Korniszon i Jalapeno

Potomstwo „ogórkowej” pary żółwi (ang. pickle – ogórek konserwowy) to Dill (koperek), Gherkin (korniszon) oraz Jalapeno.

Gdyby nie błyskawiczna reakcja jednego z pracowników zoo, młode żółwie mogłyby się nie narodzić. Herpetolog z ogrodu zoologicznego w porę zauważył, jak Pani Pickles składała jaja. Odkrył je i przeniósł w bezpieczne miejsce. Gdyby jaja pozostały w ziemi, żółwie mogłyby się nie wykluć. Gleba w Houston nie jest odpowiednia dla żółwi promienistych, gatunku pochodzącego z Madagaskaru.

Żółwie promieniste są uznawane przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (IUCN) za gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem, głównie z powodu nielegalnego handlu. Są również znane z rzadkiego wydawania potomstwa.

Dodaj komentarz