fbpx

Lubisz plotkować? 3 powody, dla których powinieneś przestać

Plotka to niesprawdzona lub kłamliwa wiadomość, zwykle powodująca utratę dobrego wizerunku osoby, której dotyczy. Powszechnie uważa się, że plotka jest synonimem pogłoski, która jest definiowana jako rozpowszechnianie niepewnych informacji. Oto 3 powody, dla których nie powinniśmy plotkować.

W starożytnej Grecji Sokrates miał reputację człowieka wielkiej mądrości. Pewnego dnia ktoś przyszedł do filozofa i powiedział mu:
Czy wiesz, co właśnie usłyszałem o twoim przyjacielu?
– Chwileczkę, odpowiedział Sokrates. Zanim mi powiesz, chciałbym wypróbować trzy sita.
– Trzy sita?
– Tak –kontynuował Sokrates. Zanim powiesz cokolwiek o innych, dobrze jest poświęcić trochę czasu na przefiltrowanie tego, co masz na myśli. Nazywam to próbą trzech sit. Pierwsze sito to PRAWDA. Sprawdziłeś, czy to, co mi powiesz, jest prawdą?
– Nie, właśnie to słyszałem.
– Bardzo dobrze! Więc nie wiesz, czy to prawda. Kontynuujemy z drugim sitem, sitem ŻYCZLIWOŚCI. Czy to, co chcesz mi powiedzieć o moim przyjacielu, jest dobre?
– O nie! Przeciwnie.
– Więc – zapytał Sokrates -chcesz mi mówić o nim złe rzeczy, a nawet nie jesteś pewien, czy to prawda? Może jeszcze uda Ci się zdać test trzeciego sita, czyli UŻYTECZNOŚCI. Czy to przydatne, że wiem, co zamierzasz mi powiedzieć o tym przyjacielu?
– Nie zupełnie.
– A więc…- zakończył Sokrates, to, co chciałeś mi powiedzieć, nie jest ani prawdziwe, ani dobre, ani pożyteczne. Dlaczego więc chciałeś mi to powiedzieć?

Plotki to zła rzecz. Na początku może wydawać się przyjemne i zabawne, ale w końcu napełnia nasze serca goryczą i zatruwa nas!

Przeczytaj też:

 

Źródło: Daniel Stochaj – Ostatnie 100 dni mojego życia, Facebook

Opracowanie: Agata Pałach, blog Nigdyzapozno.pl

One thought on “Lubisz plotkować? 3 powody, dla których powinieneś przestać

  • 27 grudnia 2022 at 19:29
    Permalink

    I tak właśnie Sokrates nie dowiedział się, że przyjaciel uwiódł jego żonę…

    Reply

Dodaj komentarz