fbpx

Mieszka i pracuje zdalnie na statku wycieczkowym przez 300 dni w roku

Wyobraź sobie, że twoim codziennym miejscem pracy jest pokład luksusowego liniowca, a przerwą na lunch jest krótki spacer po rajskich plażach Bahamów. Dla jednego inżyniera IT stało się to codziennością. Oto jego niecodzienna historia.

Od 2012 roku pracował zdalnie z domu jako inżynier IT dla dostawcy rozwiązań chmurowych. Lecz izolacja i monotonność codziennej rutyny domowej pracy zaczęły dawać o sobie znać. Pandemia tylko pogłębiła jego poczucie odseparowania od społeczeństwa. Postanowił więc zamienić dom na statek wycieczkowy.

Pierwszy rejs

Pierwszy krok w jego żeglarskiej przygodzie miał miejsce w 2021 roku. Wybrał dwa krótkie rejsy z Royal Caribbean’s Freedom of the Seas. Doświadczenie było tak pozytywne, że postanowił uczynić rejsy stałym elementem swojego życia, co skutkowało tym, że spędzał na nich niemal 300 dni w roku.

Stała trasa

Większość czasu spędza na trasie między CocoCay i Nassau na Bahamach. Dlaczego? Stałe trasy pomagają w zachowaniu rutyny pracy, a także dają okazję do nawiązywania stałych relacji z innymi pasażerami i załogą. Stały kontakt z ludźmi okazał się antidotum na jego wcześniejszą samotność.

Finanse

Jedno z głównych pytań, jakie wielu by zadało, to „Jak na to stać?”. Przekształcenie życia na pełen etat na statku wycieczkowym wymagało od niego dokładnej analizy finansowej. Jego koszty na podstawowe potrzeby w ciągu roku wynoszą około 30 tys. dolarów – porównywalnie do kosztów życia w mieszkaniu w Fort Lauderdale na Florydzie.

Lojalność się opłaca

Jego stałe związki z Royal Caribbean dały mu wiele korzyści, w tym darmowy internet i napoje. Wspomina, że wybór jednej linii i budowanie z nią relacji może przynieść znaczne korzyści finansowe i inne.

Wyzwania techniczne

Choć praca zdalna z pokładu statku brzmi ekscytująco, nie jest pozbawiona wyzwań. Nieaktualizowane oprogramowanie i brak odpowiedniego przygotowania mogą prowadzić do problemów technicznych. Nasz informatyk radzi, by zawsze mieć najnowszy sprzęt i software, oraz wiedzieć, gdzie na statku znajduje się najlepsze połączenie WiFi.

Równowaga i dyscyplina

Pomimo atrakcyjności życia na statku, zachowanie zdrowego stylu życia wymaga determinacji. Podczas gdy weekendy mogą być czasem na relaks, dni robocze są dla niego takie same jak na lądzie: praca, zdrowe jedzenie i regularne ćwiczenia.

Wizja przyszłości

Ostatecznie planuje całkowicie zrezygnować z posiadania mieszkania na lądzie, sprzedać samochód i kontynuować swoją morską przygodę. Choć czasami tęskni za zmiennością krajobrazów, większość czasu jest zbyt zajęty, by zauważyć rutynę.

Dla niektórych życie i praca na statku wycieczkowym mogłoby wydawać się szalonym pomysłem, ale dla tego informatyka stało się idealnym rozwiązaniem, pozwalającym łączyć życie zawodowe z przygodą i towarzyskimi interakcjami. Jego historia pokazuje, że nie ma jednej drogi do szczęścia i sukcesu w życiu zawodowym. Ważne jest, by znaleźć własną ścieżkę i podążać za nią z determinacją.

Dodaj komentarz