fbpx

Różnorodność biologiczna Australii właśnie się wzbogaciła – odkryto dwa nowe gatunki

Pojawiły się dwa kolejne powody, aby pokochać australijskie torbacze. Jak się okazało, niezwykle sympatyczna wolatucha wielka, występująca na wschodnich terenach Australii, to nie jeden, a trzy gatunki. Naukowcy od dawna to podejrzewali, ale dotąd nie mieli dowodów.

Wolatucha wielka to torbacz wielkości oposa, żyjący w lasach wschodniej Australii. Zwierze to za dnia zamieszkuje dziuple w drzewach, w nocy zaś szybuje między nimi na odległość nawet 100 metrów, w poszukiwaniu liści eukaliptusa.

Badania genetyczne opublikowane w czasopiśmie Nature Scientific Reports, wykazało trzy odrębne gatunki tego torbacza, występujące w pasmach południowych, środkowych i północnych.


– Różnorodność biologiczna Australii znacząco się właśnie wzbogaciła – powiedział profesor Andrew Krockenberger z Uniwersytet Jamesa Cooka w Townsville w północno-wschodniej Australii.

– Nie każdego dnia zostaje potwierdzone istnienie nowego ssaka, nie mówiąc już o dwóch nowych – dodał naukowiec, współautor badania.

Okazało się, że te szybujące torbacze różnią się wielkością. Im dalej na północ tym są mniejsze. Kiedy po raz pierwszy zauważono różnice w wielkości, przyjęto, że wolatuchy są jednym gatunkiem o różnych cechach w zależności od siedliska. Jednak w środowisku naukowym zaczęły pojawiać się podejrzenia, o rozgraniczeniu gatunkowym tych stworzeń, dopiero badania DNA rzuciły nowe światło na to zagadnienie.

Nazwy trzech gatunków (w tym dwóch nowych) to: „petauroides volans” (dotychczasowa nazwa gatunku), „petauroides minor” i „petauroides armillatus”.

 

https://twitter.com/laurakfinnegan/status/1325431812211011585?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1325431812211011585%7Ctwgr%5Eshare_3&ref_url=https%3A%2F%2Fwydarzenia.interia.pl%2Fswiat%2Fnews-australia-naukowcy-odkryli-dwa-nowe-gatunki-torbaczynId4844844

Dodaj komentarz