fbpx

Proteza dłoni z Politechniki Krakowskiej najlepsza w konkursie Pro Juvenes

Zwycięzcą tegorocznej, ósmej edycji konkursu Pro Juvenes został prototyp elektronicznej protezy dłoni autorstwa Agnieszki Tkaczyk, studentki Politechniki Krakowskiej. Laureatka konkursu zainspirowała się między innymi powieścią Stanisława Lema.

Wynalazek może pomóc osobom po amputacjach w powrocie do normalnego funkcjonowania.

„W przypadku amputacji dłoni i ewentualnie części przedramienia, pozostałe mięśnie ręki mogą zostać wykorzystane do sterowania protezą, ale ponieważ dają słabe impulsy EMG, trzeba je wzmocnić przez profesjonalne czujniki. W moim prototypie sterowanie protezą odbywa się właśnie za pomocą zbierania i przetwarzania sygnałów EMG z mięśni przedramienia” – wyjaśniła Agnieszka Tkaczyk, studentka inżynierii biomedycznej PK.

W protezie jej autorstwa każdy czujnik zawiera trzy elektrody. Dwie (różnicujące sygnał) przykłada się w miejscach, gdzie pod skórą znajduje się brzusiec mięśnia. Trzecią – elektrodę odniesienia – przykleja się na skórze. Sygnały są przekazywane do programu odczytującego wartości progowe wzmocnionych impulsów EMG i kierowane do serwomechanizmów w protezie. Dysponując kilkoma czujnikami, można programować podstawowe gesty.

„Moje rozwiązanie jest prototypem, chcę je doskonalić i zaplanowałam już ulepszenia projektu. Dotyczą zarówno designu, jak i samej konstrukcji” – zapowiedziała autorka rozwiązania.

Pierwszy prototyp wydrukowała przy pomocy drukarki 3D, a pomysł na taki wynalazek zaczerpnęła m.in. z powieści Stanisława Lema.

„Chciałabym, by mój prototyp był niedrogi i dostępny dla wszystkich, którzy potrzebują takiej pomocy. Projektowanie tego typu urządzeń daje ogromną satysfakcję, ponieważ będą one mogły pomóc w powrocie do normalnego życia osobom po amputacji” – wyznała.

Studentka zrealizowała projekt we współpracy z firmą ABB.

Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej organizuje konkurs Pro Juvenes od 2013 r. Celem przedsięwzięcia jest promowanie aktywnych studentów i ich inicjatyw oraz podkreślanie zasług osób i podmiotów wspierających potencjał młodych ludzi.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Dodaj komentarz