fbpx

Polka z nagrodą w światowym konkursie zdjęć zrobionych iPhone’em

Zastosowanie smartfonów w fotografii staje się coraz bardziej popularne, a jakość zdjęć wykonywanych przy ich pomocy zbliża się do tych z profesjonalnych aparatów. Międzynarodowy konkurs iPhone Photography Awards (IPP Awards) od lat prezentuje najbardziej spektakularne efekty tej rewolucji, a w tegorocznej edycji jedno z wyróżnień trafiło w ręce Polki.

iPhone w służbie sztuki

Od pierwszej edycji konkursu w 2008 roku, krótko po premierze pierwszej generacji iPhone’a, IPPAwards przyciąga uwagę zarówno profesjonalnych, jak i amatorskich fotografów z całego świata. Wszyscy uczestnicy mają jeden wspólny cel – przedstawić swoją wizję świata uchwyconą obiektywem iPhone’a lub iPada.

Kryteria oceny są surowe, a rywalizacja zacięta. Jurorzy koncentrują się na wartości artystycznej, oryginalności, temacie oraz stylu prezentowanych prac. W każdej edycji maksymalnie czterech uczestników otrzymuje prestiżowy tytuł Fotografa Roku. Dodatkowo, prace są klasyfikowane w 14 kategoriach, od abstrakcji po podróże.

Polski akcent w konkursie

Wśród tegorocznych laureatów znalazła się Polka – Beata Krowicka, która zdobyła III nagrodę w kategorii „Podróże”. Jej zdjęcie, zatytułowane „Devil’s Desert” („Diabelska pustynia”), przedstawia niesamowity krajobraz północno-zachodniej Argentyny. Rdzawe zbocza masywu w gminie Tolar Grande kontrastują z głębokim błękitem nieba. Krowicka z niezwykłą precyzją oddała fakturę terenu, co czyni jej pracę wyjątkowo malowniczą.

View this post on Instagram

A post shared by Beata Krowicka (@lejdiszon)

Znaczenie IPPAwards

Rozwój technologii sprawia, że granice pomiędzy tradycyjnym aparatem fotograficznym a smartfonem zaczynają się zacierać. IPPAwards od lat ukazuje, jak wielki potencjał drzemie w urządzeniach mobilnych. Sukces Polki w tak prestiżowym konkursie to dowód na to, że wartość artystyczna nie zależy od sprzętu, ale od talentu i wrażliwości fotografa.

Dodaj komentarz