fbpx

Angelo Mastropietro – jaskiniowiec XXI wieku

Z zawodu dyrektor australijskiej agencji rekrutacyjnej. W 2007 zdiagnozowano u niego stwardnienie rozsiane, co zmobilizowało go do reorganizacji życiowych priorytetów. Efekt?
Spędził 1000 godzin na kopaniu, cięciu oraz ryciu masy skalnej o wadze około 70-80 ton i w ten sposób zamienił jaskinię w … nowoczesny dom.
Każdy z nas w obliczu codziennych zmartwień na pewno choć raz chciał się schować przed całym światem…w jaskini na przykład. Okazuje się to być bardziej w zasięgu reki niż nam się wydaje.
Angelo Mastropietro dokonał tego zamieniając jaskinie sprzed 250 milionów lat położoną w lesie, w Hrabstwie Worcester, w luksusowy dom wyposażony we wszelkie wygody, których współczesny człowiek potrzebuje do komfortowego życia.

Location - Wyre Forest, nr Kidderminster
Koszt finansowy: 160 000 funtów, koszt czasowy: 1000 godzin ciężkiej pracy fizycznej, a rezultat… Angelo może w końcu odłożyć narzędzia i rozkoszować się luksusami swojej super nowoczesnej jaskini, takimi jak wi-fi, bieżąca woda czy ogrzewanie podłogowe.
Angelo, którego choroba tuż po postawieniu diagnozy w 2007 doprowadziła do przejściowego paraliżu ciała, wspomina:

Choroba została sprowokowana nieodpowiednim stylem życia i brakiem należytej troski o zdrowie. Jej pojawienie się zadziałało jak katalizator przemyśleń na temat mojego postępowania. Zapragnąłem być w miejscu zdrowym i szczęśliwym.

Mimo, że Angelo pochodzi z tych terenów, jego pierwsze zetknięcie z jaskinią miało miejsce w 1999 roku, kiedy to podczas wycieczki rowerowej znalazł w niej schronienie przed deszczem. Jak się okazało, jaskinia sprzed 300 lat, która niegdyś była domem jednorodzinnym, została całkowicie opuszczona u schyłku lat 40 XX wieku.

Ojciec dwójki dzieci, po powrocie do Wielkiej Brytanii w 2010 roku znalazł jaskinię wśród ofert nieruchomości na sprzedaż, wiele lat po pamiętnej przejażdżce rowerowej w deszczu.

I tak kupił ten najstarszy w Europie dom skalny za 62 000 funtów.

Kolejne 100 000 funtów pochłonęły prace remontowe, które Angelo wykonał samodzielnie. Żeby zobrazować rozmiar tego przedsięwzięcia, weźmy taki przykład: wykucie przejścia między pokojami zajęło mu 11 dni, podczas których wytrwale drążył w skale grubej na pięć stóp.

Co więcej, na wzgórzu, gdzie zlokalizowany jest jego dom, Angelo założył także własną studnię na głębokości 80 metrów.

Do stworzenia swojego arcydzieła nie potrzebował zgód budowlanych… wystarczyła wyobraźnia, która była źródłem inspiracji na aranżację tej niezwykłej przestrzeni. Spójrzcie sami na efekty tego niezwykłego przedsięwzięcia.

300AEB8100000578-3393916-image-a-2_1452525739697

Wnętrze salonu

 

3006982200000578-3393916-Mr_Mastropietro_sits_in_the_bathtub_which_was_eventually_changed-m-18_1452528309486
Miała być wanna, ale okazała się niepraktyczna z powodu kłopotliwego podgrzewania dużej ilości wody niezbędnej do jej wypełnienia. Zatem skończyło się na przepięknym kamiennym prysznicu poniżej

3006998B00000578-3393916-image-a-38_1452519288696

Kuchnia projektu i wykonania Angelo

Wyczyn Angelo został pokazany światu w programie Grand Designs telewizji brytyjskiej (dokładniej w Channel 4) we wrześniu ubiegłego roku. Widzowie byli zachwyceni.

Sam Angelo skomentował wyrazy uwielbienia w następujących słowach:

Lubię wyzwania. Tak się składa, że moje nazwisko oznacza „kamieniarz”, więc kto wie, może mam to w genach 🙂 Ten dom po prostu mi się przydarzył, i podszedłem do niego z entuzjazmem równie wielkim jak ten, który pchnął mnie wcześniej do założenia własnej firmy. Jak się już jest wewnątrz i patrzy na to wszystko, to naprawdę chwyta za serce na tyle, że niektóre z odwiedzających mnie osób nawet płaczą ze wzruszenia. Mnie sprawia to ogromną radość; jestem dumny z efektów mojej pracy; to wspaniałe zwieńczenie niezwykle inspirującego rozdziału w moim życiu.

Ciekawostka: skalny dom Angelo zlokalizowany jest dokładnie w punkcie, w którym Tolkien umiejscowił akcje swoich powieści. Śródziemie, świat stworzony przez Tolkiena jako dom bohaterów jego książek, dziś gości w swym sercu dom Angelo 🙂

Mimo tak bliskich związków z rzeczywistością Tolkienowskich bohaterów, dom Angelo z powodzeniem łączy w sobie elementy z przeszłości z nowoczesnymi wygodami. Właściciel w swym zamyśle chciał stworzyć azyl przed pędzącym światem, niemniej jednak równie ważne były dla niego proste luksusy takie jak elektryczne oświetlenie czy bieżąca woda. Mimo wszystko dom zachowuje wiele z cech jaskini, i w wielu miejscach został zaprojektowany z pełnym poszanowaniem piękna natury: wielki taras, ustronne pokoje, białe ściany nadające wnętrzu radosnego blasku, oraz duże szklane drzwi i okna, które pozwalają światu podziwiać niesamowite dzieło Angelo w świetle dziennym.

Źródło: dailymail.co.uk   Foto Jon Dean/Barcroft Media

Opracowanie i tłumaczenie tekstu – Ewa Jabłońska

Omnipotens Life Coaching

Dodaj komentarz