fbpx

Kwasy omega-3 mogą pomóc cierpiącym na trądzik

Aż u 94 proc. pacjentów z trądzikiem poziom kwasów tłuszczowych omega-3 w krwinkach był poniżej zalecanego — ogłoszono podczas wiosennego sympozjum Europejskiej Akademii Dermatologii i Wenerologii (EADV).

Trądzik to choroba skóry, która wydziela zbyt dużo łoju. Kanaliki prowadzące do gruczołów łojowych mogą zostać zapchane poprzez nadmiar łoju i zrogowaciały naskórek, co prowadzi do powstania niezapalnych zmian trądzikowych – zaskórników. Łatwo o stan zapalny tak zmienionej skóry.

Badanie European Academy of Dermatology and Venereology (EADV) ”Burden of Skin Diseases” wykazało, że 5,4 proc. dorosłych ankietowanych w 27 krajach europejskich cierpi na trądzik, który powoduje plamy, torbiele i tłustą skórę głównie na twarzy, plecach i klatce piersiowej, co może prowadzić do blizn. Ekstrapolując te wartości na całą populacją tych krajów, otrzymujemy 22 870 000 osób, z których większość to kobiety.

Wiadomo, że trądzikowi sprzyja stres, nieodpowiednia dieta, chroniczne zmęczenie, zanieczyszczenia środowiska oraz niewłaściwa pielęgnacja skóry.

Jak ustalili niemieccy specjaliści z Kliniki Dermatologii i Alergologii w Monachium, kluczowym czynnikiem w rozwoju trądziku może być niedobór kwasów tłuszczowych omega-3. Badania erytrocytów (czerwonych krwinek) 100 pacjentów ze zdiagnozowanym trądzikiem wykazały, że 94 proc. z nich miało poziomy kwasów tłuszczowych omega-3 poniżej zalecanego (8-11 proc.).

Przeanalizowano również dietę pacjentów. Okazało się, że osoby, które twierdziły, że regularnie spożywają rośliny strączkowe, takie jak ciecierzyca i soczewica, a także powstrzymują się od spożycia oleju słonecznikowego, miały wyższy poziom kluczowego kwasu tłuszczowego.

„Odżywianie odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu, wystąpieniu i przebiegu wielu chorób, w tym zaburzeń dermatologicznych, takich jak trądzik pospolity — mówi dr Anne Gϋrtler, główna autorka zespołu z Wydziału Dermatologii i Alergologii Uniwersytetu Ludwig-Maximilian. Monachium. – W ramach nowoczesnego podejścia do leczenia, klinicyści powinni dostarczać pacjentom informacji o tym, jak wybór diety może wpłynąć na ich diagnozę dermatologiczną i potencjalnie poprawić wyniki terapeutyczne”.

Autorzy badań wezwali klinicystów do pytania o nawyki żywieniowe u pacjentów z trądzikiem podczas omawiania diagnozy i leczenia.

Kwasy tłuszczowe omega-3 zmniejszają stan zapalny poprzez stymulację produkcji przeciwzapalnych prostaglandyn E1 i E3, leukotrienów B5 i obniżają poziom insulinopodobnego czynnika wzrostu (IGF – 1), głównego hormonu wywołującego trądzik.

W badaniu pacjenci z poziomem omega-3 niższym niż 8 proc., wykazywali wyższy poziom IGF-1 w porównaniu z pacjentami bez deficytu tego składnika odżywczego. W grupie z ciężkim deficytem (poniżej 4 proc.) poziom wywołującego trądzik IGF -1 był jeszcze wyższy.

Kwasy omega-3 zawierają na przykład rośliny strączkowe, glony, orzechy, nasiona oraz ryby niehodowlane, takie jak dziki łosoś i sardynki.(PAP)

Paweł Wernicki, naukawpolsce.pl

Dodaj komentarz