fbpx

Rośliny są równie „inteligentne” jak zwierzęta. Potwierdzają to najnowsze badania

Rośliny są tak „inteligentne” jak zwierzęta, jednak procesy to determinujące są tak bardzo złożone, że wciąż nie jesteśmy sobie w stanie uświadomić, że to istoty myślące.

Najnowsze badania są kolejnym potwierdzeniem tezy, że rośliny to organizmy inteligentne. Okazuje się, ze nie tylko potrafią one rozpoznawać swoich krewnych, ostrzegać się wzajemnie o nadchodzącym zagrożeniu, ale również podejmują decyzję, mają pamięć do zdarzeń i bezustannie się ze sobą komunikują.

Przedstawiciele flory nie mają takiego mózgu jak ludzie czy zwierzęta, ale w ich świecie nie ustępują nam w swoich zdolnościach przetrwania. A to przecież jest najważniejsze.

Umberto Castiello, naukowiec z Uniwersytetu w Padwie i członek Centrum Neuronauki Poznawczej przeprowadził wiele eksperymentów z udziałem najróżniejszych roślin. Celem było sprawdzenie, czy wykazują one podstawowe zdolności podobne do tych, które na co dzień obserwujemy u zwierząt czy u ludzi. Okazuje się, że jak najbardziej są one widoczne gołym okiem.

Naukowiec podał przykład muchołówki, monotypowego rodzaju roślin z rodziny rosiczkowatych. Posiadają one liście przekształcone w pułapki. Wabią one ofiary słodkim nektarem i czerwonym ubarwieniem. Gdy już ofiara znajdzie się w liściu, blaszki czuciowe wykrywają ją i liście zamykają się, tworząc pułapkę nie do pokonania dla ofiary. Co ciekawe, muchołówka jest w stanie oszacować wielkość ofiary, ale też ilość kroków przez nią wykonanych, gdy znajdzie się w pułapce.

Naukowiec przytoczył też inny przykład wiedzy, który odkrył dzięki swoim eksperymentom. Mimoza wstydliwa pamięta swój upadek z wysokości i później potrafi zmienić swoją reakcję na podobne zdarzenia. Naukowiec zrzucił roślinę wiele razy ze stołu. Za każdym kolejnym upadkiem jej reakcja obronna malała. Roślina przestała rozkładać liście, zrozumiała, że upadek nie wyrządza jej krzywdy i nie jest dla niej zagrożeniem, zatem ostatecznie przestała na niego reagować. Efekt ten utrzymywał się przez miesiąc, co oznacza, że roślina ta posiada również ośrodek odpowiedzialny za pamięć.

Rośliny potrafią również rozpoznawać swoich krewnych, szybko reagują na niedobory wody i substancji odżywczych oraz mogą zespołowo odstraszać drapieżniki. Naukowcy uważają, że rośliny są ze sobą połączone w sieci, co może wyglądać jak sieć neuronowa w naszych mózgach. Chociaż procesy w nich przebiegające wydają się być znacznie uproszczone i wolniejsze w porównaniu z naszymi, to jednak w ich środowisku są w zupełności wystarczające.

Wielu badaczy uważa, że określanie roślin jako istot pozbawionych inteligencji, oraz mniej złożonych od zwierząt jest błędne. Tak naprawdę niczym się od nich nie różnią, tylko jeszcze tego sobie nie uświadomiliśmy. Naukowcy mają nadzieję, że sytuacja zmieni się wraz z coraz to dogłębniejszym poznawaniem świata flory.

Źródło: TechTimes

Dodaj komentarz