fbpx

Chilijska artystka stworzyła opakowanie, które rozkłada się po 3 miesiącach

Margarita Talep to chilijska artystka, która poszukuje alternatywy dla coraz bardziej zaśmiecającego naszą planetę plastiku. Kobieta zaprojektowała organiczne opakowanie jednorazowe wykonane z materiału pozyskanego z alg morskich, które rozkłada się już po trzech miesiącach.

Większość używanych obecnie, plastikowych opakowań nie nadaje się do recyklingu. Z tego właśnie powodu, Margarita Talep rozpoczęła pracę nadalternatywą, która będzie przyjazna dla środowiska naturalnego. Postanowiła stworzyć opakowanie, które jest w 100 procentach biodegradowalne, aby odciążyć w ten sposób nasz ekosystem.

Aby stworzyć odpowiedni materiał, trzeba było stawić czoło wielu wyzwaniom. Najważniejszym z nich było zapewnienie odpowiedniej trwałości materiału. Organiczne opakowanie musi być przede wszystkim wodoodporne i trudne do rozerwania, aby mogło konkurować z niesamowicie praktycznym plastikiem.

Naturalnym polimerem (budulcem) w przypadku organicznego opakowania jest agar — galaretowata substancja polisacharydowa ekstrahowana z alg czerwonych. Rolę plastyfikatora spełnia woda. Trzecim elementem w składzie bio-opakowania są naturalne barwniki, które pozyskiwane są ze skórek owoców i warzyw, takich jak jagody, burak czy kapusta. To właśnie one nadają produktowi przyjemny, delikatny kolor.

Jak wygląda proces tworzenia organicznego opakowania?

Agar należy podgrzać do temperatury 80 stopni Celsjusza, następnie włożyć materiał do formy i odstawić do wyschnięcia w pomieszczeniu. Gdy  temperatura agaru spadnie do 20 stopni Celsjusza, materiał przyjmuje konsystencję żelową. Wraz z dalszym schnięciem, bloki z agaru coraz bardziej zaczynają przypominać cienki plastik.

Alternatywne opakowanie najlepiej sprawdza się w kontakcie z produktami suchymi. W celu zamknięcia opakowania najlepiej użyć nagrzewnicy, a nie kleju, dzięki czemu uzyskamy najbardziej naturalny efekt. Margarita

Talep zapewnia, że w algach drzemie ogromny potencjał.

— Opakowania pozyskane z glonów mogą być wszechstronne, niektóre z nich są bardziej sztywne, inne elastyczne — twierdzi artystka.

Materiał ulega degradacji po mniej więcej trzech miesiącach, w zależności od grubości opakowania i temperatury.

Dodaj komentarz