fbpx

To pierwszy dom wydrukowany w 3D z surowej ziemi

 

Mario Cucinella Architects i Wasp, wiodąca włoska firma zajmująca się drukiem 3D, ukończyła budowę pierwszego domu, który został wydrukowany w technologii 3D z surowej ziemi. Proces nazwany Tecla (skrót od technologii i gliny) jest ekologicznie zrównoważony i przyjazny dla środowiska, ponieważ produkcja nie generuje żadnych odpadów oraz nie wymaga transportu materiałów na miejsce budowy, ponieważ wykorzystuje lokalną glebę. Zbudowanie prototypu o powierzchni 60 metrów kwadratowych w Rawennie we Włoszech zajęło zaledwie 200 godzin pracy wielu drukarek.

Projekt domu to organiczna, przypominająca jaskinię forma, która sprawia wrażenie starożytnej i wyrzeźbionej z natury, wizualnie zaprzeczając stojącej za nią innowacyjnej technologii. Jest to typowe dla praktyki Cucinelli, która skupia się na architekturze “humanitarnej”, będącej skrzyżowaniem świata low i high tech. “Estetyka tego domu jest wynikiem wysiłku technicznego i materiałowego”, mówi Cucinella w oświadczeniu, “nie było to wyłącznie podejście estetyczne. Jest to forma uczciwa i szczera”.

Projekt powstał w wyniku badań przeprowadzonych przez Cucinellę oraz założyciela Wasp, Massimo Morettiego, w Szkole Zrównoważonego Rozwoju, gdzie zastanawiali się nad potrzebą stworzenia zrównoważonych domów na Km0 – tzn. wykorzystujących materiały znalezione na miejscu, eliminując wpływ na środowisko transportu materiałów na place budowy. Rezultatem jest Tecla, która jest procesem prawie bezemisyjnym. “Tecla pokazuje, że piękny, zdrowy i zrównoważony dom może być zbudowany przez maszynę” – dodaje Moretti.

Architekt przeanalizował, w jaki sposób kształt budynku może wpłynąć na jego wydajność, w zależności od klimatu i szerokości geograficznej, oraz w jaki sposób skład materiałowy budynku może pomóc w izolacji i wentylacji. Kształt i zewnętrzne grzbiety umożliwiają również zachowanie równowagi konstrukcyjnej domu.

Wewnątrz znajduje się część dzienna, kuchnia i sypialnia, z niektórymi elementami wyposażenia zintegrowanymi z konstrukcją, a innymi wolnostojącymi obiektami przeznaczonymi do recyklingu lub ponownego wykorzystania. Budynek został wykonany z 350 warstw o grubości 12 mm i 60 metrów sześciennych materiałów naturalnych, przy średnim zużyciu energii poniżej 6 kW.

 

 

 

 

Źródło: itsnicethat.com

Dodaj komentarz