fbpx

Plataks indyjski jest niczym feniks powstający z popiołów

Plataks indyjski z rodziny szpadelkowatych jest jednym z pięciu znanych gatunków ryb okoniokształtnych na świecie. Niestety, to efektowne, złoto-czarne oblicze blaknie, gdy tylko plataks indyjki osiąga swoją dojrzałą formę. Osobniki dorosłe tego gatunku zachowują cień swojego wcześniejszego zabarwienia: czerń przechodzi w bardziej srebrzysty kolor, a złota barwa ostatecznie zmienia się w żółtą.

W tropikalnym rejonie Pacyfiku, w australijskich wodach, od południowo-zachodniej Australii po północne wybrzeże i wzdłuż środkowego wybrzeża nowej Południowej Walii, plataks indyjski ma szeroki zasięg.

Nietypowy wygląd młodych osobników jest pięknym przykładem mimikry. Upodabniają się one bowiem do płazińców z rodzaju Pseudoceros – silnie toksycznego gatunku – co skutecznie odstrasza każdego potencjalnego drapieżnika.

Dla porównania, oto młody plataks:

 

A to płaziniec Pseudoceros:

 

Widać to jeszcze lepiej, kiedy popatrzymy na tę młodą rybę pływającą wśród rafy koralowej:

 

Ich mimikra jest tak skuteczna, że ryby te potrafią zmylić nawet znawców, jak przyznał w swojej publikacji z 2005 John Randall, wiodący ekspert w dziedzinie ryb raf koralowych.

Plataks indyjski nie tylko wygląda spektakularnie – jest także bardzo pożyteczną rybą.

W 2005 roku naukowcy z James Cook University w Queensland przeprowadzili eksperyment, chcąc sprawdzić, która ryba rafowa potrafiłaby oczyścić Wielką Rafę Koralową z ogromnych ilości wodorostów i alg, które ją pokrywają.

Podczas gdy papugoryby czy ryby z rodziny pokolcowatych z trudem były w stanie choć odrobinę zmniejszyć ilości wodorostów, na które napotkały, plataksy pozbyły się połowy wodorostów w przeciągu 5 dni, i oczyściły je całkowicie po upływie 8 tygodni.

„Rafy koralowe na całym świecie zmniejszają swój rozmiar” – powiedział wówczas Dave Bellwood, jeden z badaczy. – „Zwykle dzieje się tak, ponieważ zostają one przyduszone wodorostami, stanowi to tzw. zmianę fazy, co jest niezwykle trudne – o ile nie niemożliwe – do odwrócenia.”

Zła wiadomość jest taka, że plataks indyjski jest dość rzadkim gatunkiem na obszarze Wielkiej Rafy Koralowej, dlatego badacze kontynuują swoje poszukiwania, chcąc znaleźć gatunki, które mogłyby wesprzeć wysiłki na rzecz wzmocnienia ekosystemów koralowych.

 

Tłumaczenie: Aleksandra Kotlęga

Źródło: australiangeographic.com.au

 

 

Dodaj komentarz