fbpx

Płyń z prądem życia. Filozofia wu wei może pomóc w kryzysie

Nie-działanie

Filozofia wu wei pochodzi z języka chińskiego i dosłownie oznacza „nie-działanie”. Ta podstawowa zasada taoizmu, mówi, że należy pozwolić rzeczom istnieć zgodnie z naturą, a zdarzenia mają biec tak, jak biec mają, bez wszelkiej ingerencji i narzucania czegokolwiek. W sztuce wu wei chodzi zatem o pogodzenie się z tym, co nie jest od nas zależne oraz spokojne przyglądanie się temu, co nam się przydarza. Wu wei to robienie właściwych rzeczy we właściwym czasie.

Wu wei to również spoczywanie w tym, co jest, w tu i teraz, bez kontroli czy chęci zmiany. Taoizm, z którego wywodzi się ta nauka zachęca, by nie siłować się z przeszkodami, lecz zaakceptować fakt, że w życiu najczęściej jesteśmy bezradni wobec wydarzeń.

Płyń z prądem życia

Theo Fischer, autor książki „Wu wei. Płyń z prądem życia”, twierdzi, że filozofia taoizmu może pomóc w czasach kryzysu. Najważniejszą nauką, jaką niesie jest bowiem zaprzestanie walki: z własnymi niedoskonałościami, nieszczęściami, jakie nas spotykają, czy dziejową niesprawiedliwością. Theo Fisher zapewnia również, że wszystkie rzeczy, których pragniemy, przyjdą do nas same, kiedy tylko przestaniemy o nie walczyć. I dodaje, że wu wei sprawdza się szczególnie w najtrudniejszych momentach i sytuacjach życiowych.

Jeśli nigdy nie miałeś do czynienia z taoizmem, to i tak możesz skorzystać z jego dobrodziejstw. Zasady życia według wu wei są bardzo proste i można je stosować każdego dnia niezależnie od religii czy filozofii, którą wyznajesz.

Podstawowe zasady wu wei

 1. Decyzje podejmuj spontanicznie. Nie analizuj nadmiernie sytuacji, zaufaj swojej intuicji. Im częściej będziesz z niej korzystał, tym bardziej wzrośnie jej siła.
 2. Żyj tu i teraz. Korzystaj ze swojej pamięci, kiedy potrzebujesz wiedzy, jak coś zrobić, ale nie oddawaj się zbyt często wspomnieniom. Pozwalaj myślom przychodzić do ciebie i odchodzić.
 3. Bądź cierpliwy. Na nic nie czekaj, przyjmuj to, co się zdarza, ze spokojem i absolutną akceptacją.
 4. Nie walcz ze swoimi wadami. Postrzegaj je jako część siebie i starannie obserwuj. Pomogą ci zebrać wiedzę o sobie samym. Wtedy nie będziesz już musiał słuchać rad innych ludzi dotyczących twojego życia. Będziesz za to kierować się swoim wewnętrznym autorytetem, nie będąc tego nawet świadomym.
 5. Przestań się zamartwiać. Przeszłość minęła i nie ma sensu poświęcać jej więcej czasu. Jedyne przesłanie, jakie powinno się z niej wynieść, brzmi: jeśli do tej pory radziłeś sobie z trudami życia, to znaczy, że dasz radę i teraz. A wszelkie błędy sprawiają, że jesteś tylko silniejszy.
 6. Nie przywiązuj wagi do rzeczy, które nie są od ciebie zależne. Odpuść sobie kontrolę. Ciesz się z piękna i dobra, które cię spotyka, ale też się zbytnio do nich nie przywiązuj.
 7. Bądź pracowity, ale nie rzucaj się w wir pracy. Nie wykorzystuj jej jako drogi ucieczki, jak i nie popadaj w przesadę z innymi aktywnościami, by zrekompensować sobie własne słabości. Pracuj dla przyjemności pracy, nie dla rezultatów.
 8. Bądź twórczy i otwarty na świat. Wypowiadaj głośno swoje zdanie, ale dopuszczaj również inny punkt widzenia. Nie bądź uparty, ale jasno wyrażaj swoje poglądy, bez uciekania się do agresji.
 9. Nie bądź uzależniony od przyjemności, ale bądź pełny radości. Kiedy spotyka cię coś miłego, rozkoszuj się tym, ale potem idź dalej, aż spotka cię inna miła rzecz, choć nie będziesz jej wcale wypatrywał. Nie chowaj się za przyzwyczajeniami, które dają przyjemność, ale oddalają od prozy życia.
 10. Nie przejmuj się zbytnio swoimi uczuciami. Przeżywaj je, akceptuj. Niech radość będzie radością, a smutek smutkiem. Nigdy nie wstydź się ich i nie wypieraj.
 11. Odpuść sobie dążenie do władzy, zwycięstwa czy bogactwa. Wtedy przestaniesz być ich niewolnikiem, a jeśli przyjdą, przyjmiesz je ze spokojem.
 12. W związku staraj się zachować wewnętrzną wolność. Kochaj bez chęci posiadania. Respektuj potrzeby swojego partnera oraz własne.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: zwierciadlo.pl

 

Dodaj komentarz