fbpx

Zamiennik dla rtęci? Te niezwykłe zwierzęta mogą pomóc konserwować wrażliwe leki

Niesporczaki to mikroskopijne organizmy o niezwykłej odporności, które mogą znaleźć zastosowanie w medycynie. Amerykańscy naukowcy zdołali wyodrębnić z nich związki chemiczne, działające jako wszechstronne konserwanty, zdolne do stabilizacji leków, takich jak preparaty przeciwhemofilowe.

Te mikroskopijne stworzenia są znane ze swojej zdolności do przetrwania w ekstremalnych warunkach. Mogą przetrwać całkowite wysuszenie, temperatury bliskie absolutnemu zeru, nagrzewanie do 150 stopni Celsjusza, a nawet próżnię kosmiczną. Wyniki badań, pokazujące jak niesporczaki mogą przyczynić się do postępu w medycynie, opublikowano w czasopiśmie „Scientific Reports”.

Niezwykłe Właściwości Niesporczaków

Badacze z Uniwersytetu w Wyoming skupili się na dwóch substancjach: cukrze trehalozie oraz białku CAHS D. Te związki zostały zastosowane do stabilizacji czynnika VIII, kluczowego białka w procesie krzepnięcia krwi, używanego w leczeniu hemofilii. Leki zawierające czynnik VIII zazwyczaj muszą być przechowywane w niskich temperaturach, co utrudnia ich transport i dystrybucję, szczególnie w mniej rozwiniętych regionach świata.

Thomas Boothby, główny autor badania, wyjaśnia: “W rejonach o ograniczonym dostępie do chłodzenia, takich jak obszary dotknięte katastrofami naturalnymi, loty kosmiczne czy strefy wojny, stabilizacja leków jest ogromnym wyzwaniem. Często oznacza to, że osoby potrzebujące czynnika VIII nie mogą go otrzymać.”

Badania wykazały, że zmodyfikowane białko CAHS D może skutecznie stabilizować czynnik VIII, umożliwiając jego przechowywanie w temperaturze pokojowej, bez utraty skuteczności, nawet po wystawieniu na ekstremalne warunki.

Nowe Horyzonty w Stabilizacji Leków

Boothby podkreśla, że badania otwierają nowe możliwości stabilizacji nie tylko czynnika VIII, ale także innych leków. Dzięki białkom pochodzącym z niesporczaków, leki mogą być przechowywane w formie wysuszonej, w temperaturze pokojowej lub nawet wyższej, co znacząco zwiększa ich dostępność.

Naukowcy planują zastosowanie podobnych metod stabilizacji dla innych produktów biologicznych, takich jak szczepionki, przeciwciała, preparaty krwiopochodne, a nawet komórki macierzyste.

“To pomoże nie tylko organizacjom działającym w rozwijających się regionach, ale także umożliwi stworzenie bezpiecznego systemu przechowywania leków, żywności i innych substancji, niezależnie od warunków chłodzenia,” tłumaczy Boothby.

Badania nad niesporczakami i ich zdolnościami do przetrwania w ekstremalnych warunkach mogą przynieść przełomowe rozwiązania w medycynie, umożliwiając łatwiejszy dostęp do ratujących życie leków na całym świecie.

Źródło: dobrewiadomosci.info

Dodaj komentarz