Chcesz zmienić nastrój, zmień sposób chodzenia

Sposób chodzenia ma wpływ na nastrój. Przez odpowiednie stawianie stóp i pozycję ciała możemy być bardziej zadowoleni lub mniej szczęśliwi. Łatwo nam poznać, że ktoś kto idzie ze zwieszoną głową jest smutny, to dlaczego nie potrafimy zauważyć, że działa to także w drugą stronę?

W eksperymencie poproszono ochotników, aby poruszali się zgodnie z poradami lekarzy. Część z nich chodziła w przygnębionym stylu (zwieszone ramiona, opuszczona głowa) i wykazywała gorsza samopoczucie niż Ci, którzy chodzili w głową wysoko, prostymi plecami i wypchniętą klatką piersiową.

Wedle niektórych lekarzy, doskonałym przykładem tego zjawiska są osoby z depresją. Ich sposób chodzenia oddaje ich kondycję psychiczną. Podobnie jest ze szczęśliwymi osobami.

Dodatkowe badanie pokazało jak nastawia się nasz mózg podczas różnych stylów chodzenia. Poproszono uczestników o specyficzne chodzenie na bieżni i zapamiętywanie różnych słów. Okazało się, że osoby chodzące w bardziej „przygnębiający” sposób zapamiętywały o wiele więcej negatywnych słów, a osoby chodzące w bardziej „szczęśliwy” sposób zapamiętywały pozytywne słowa w porównaniu 80%-20%.

Pamiętajcie, aby zawsze dbać o sylwetkę i styl chodzenia. Nawet w takie dni jak dziś poprawicie swój nastrój.

Źródło: „Journal of Behavior Therapy and Experimental Psychiatry”

Dodaj komentarz