fbpx

Pasterska Chata w Pieninach zdobyła prestiżową nagrodę, to najlepiej zaprojektowany dom w 2018 roku

Nagrody „Red Dot Design Award” w dziedzinie projektowania traktowane są jak Oscary. Wyróżnienie to przyznawane jest najlepiej zaprojektowanym produktom, w tym samochodom, mieszkaniom i wnętrzom. W tym roku nagrodę w kategorii projekt wnętrza mieszkalnego zdobyła „Pasterska Chata”, dom wybudowany w Polsce nad Jeziorem Czorsztyńskim. Autorami projektu są polscy architekci z biura HOLA Design.

„Pasterska Chata” to 150 metrowe mieszkanie położone na malowniczym półwyspie Stylchyn na południu Polski. Dom projektowano przede wszystkim z uwzględnieniem pejzażu. Odniesiono się również do stojących pobliżu, uratowanych przed zalaniem zabytkowych drewnianych willi, zagród i murowanych piwniczek ze spichlerzami, pochodzących z drugiej połowy XIX i początku XX wieku.

Spadzisty dach przechodzi płynnie po obu stronach w ściany boczne, pokryte wiórem osikowym, co wtapia „chatę” w naturalny pejzaż. Największym elementem są tu okna i przysadziste drewniane drzwi zdobione nawiązującym do lokalnej tradycji ornamentem. Motywy ludowych ornamentów pojawiają się też we wnętrzach.

Projektanci zaprojektowali również większość mebli. – Odpowiadaliśmy nie tylko za wnętrza, lecz także za architekturę tego budynku. To miejsce, które stworzyliśmy od początku do końca. Z poszanowaniem lokalnej tradycji i krajobrazu – czytamy na łamach portalu Idea Domu wypowiedź Moniki i Adama Bronikowsckich, będących autorami projektu.

Pasterska chata stanęła na działce pochylonej w stronę jeziora. Naturalne ukształtowanie terenu sprawia, że roztacza się z tego miejsca piękny widok na okolicę – Jezioro Czorsztyńskie, otaczające góry oraz średniowieczne zamki w Niedzicy i Czorsztynie.

Dom zbudowany został głównie z materiałów drewnianych.. Dach i fasadę domu pokrył wiór osikowy. Drewniane są również drzwi wejściowe oraz wykończenie wnętrz.

Architekci wykorzystali w tym projekcie kamienną podmurówkę, która jest charakterystycznym elementem góralskiej zabudowy.

Od strony wejściowej dom sprawia wrażenie niedostępnego – efekt ten uzyskano rezygnując z okien.

Przeciwny zabieg zastosowano od strony jeziora. Duże przeszklenia otwierają wnętrze na otoczenie, a roztaczający się za oknem panoramiczny widok staje się integralną częścią wystroju.

Nagrody Red Dot Design Award przyznawane są przez Centrum Wzornictwa Nadrenii Północnej Westfalii w Essen od 1955 roku. Najlepsze projekty wybierano w tym roku spośród 6300 zgłoszeń i doceniano w 48 kategoriach: między innymi w kategorii mebli kuchennych, krzeseł, oświetlenia, projektowania przestrzennego, a także architektury wnętrz. Ta ostatnia kategoria budzi zawsze najwięcej emocji i to w niej doceniono dom polskich projektantów.

Źródło: en.red-dot.org, Idea Domu

2 thoughts on “Pasterska Chata w Pieninach zdobyła prestiżową nagrodę, to najlepiej zaprojektowany dom w 2018 roku

  • 18 marca 2020 at 16:42
    Permalink

    Jeśli tak mają wyglądać pasterskie chaty to chciałoby się śpiewać … Pasterzem być to wcale nie wada, pasterzem być każdemu wypada :)) na melodię „harcerzem być” Pozdrawiam Czuwaj

    Reply

Dodaj komentarz