Światowa Organizacja Zdrowia zaleca: ekrany urządzeń elektronicznych – nie dla dzieci
Dzieci do 2. roku życia w ogóle nie powinny patrzeć na ekrany urządzeń elektronicznych, zaś przed 5. roku życia – spędzać przed nimi nie więcej niż godzinę dziennie – zaleciła we środę Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).
Wydając pierwsze tego rodzaju wytyczne przedstawiciele agencji ONZ zaznaczyli, że dzieci poniżej 5. roku życia powinny być aktywne fizycznie i wyspane, co pomoże im w rozwijaniu dobrych nawyków i zapobiegnie otyłości oraz innym chorobom w późniejszym życiu.
Dzieciom w wieku od dwóch do czterech lat nie powinno się pozwolić na więcej, niż jedną godzinę siedzenia przed ekranem dziennie (sedentary screen time), zaś niemowlęta w wieku poniżej jednego roku nie powinny być w ogóle narażone na ekrany elektroniczne – podała we środę WHO.
Jako „sedentary screen time” autorzy określają oglądanie telewizji i filmów oraz grę w gry komputerowe.
„Zdrowa aktywność fizyczna, siedzący tryb życia i nawyki dotyczące snu są ustalane na wczesnym etapie życia, co daje możliwość kształtowania nawyków w okresie dzieciństwa, dorastania i dorosłości” – można przeczytać w wytycznych WHO dla państw członkowskich.
Dzieci w wieku od roku do czterech lat powinny spędzić co najmniej trzy godziny na różnych aktywnościach fizycznych rozłożonych w ciągu dnia. Niemowlęta poniżej roku życia powinny raczkować i unikać wszelkich ekranów.
Czytaj więcej na: naukawpolsce.pap.pl