fbpx

Nowe formy pochówku w Polsce? Bio-urny z sadzonkami drzew i możliwość rozsypania prochów

Konsultacje społeczne dotyczące reformy ustawy o cmentarzach i pochówkach mają trwać do 31 marca 2021 roku. Nowy projekt zakłada między innymi  możliwość pochówków skremowanych prochów ludzkich poza cmentarzami, w tym w formie ekologicznej, w ramach której funkcje nagrobków pełnią np. krzewy, drzewa, naturalne kamienie. Niedawno z podobną inicjatywą wyszła posłanka Monika Falej.

Autorami projektu są członkowie Inicjatywy Społecznej (Nie)zapomniane cmentarze. Jak twierdzą, zmiany koncentrują się na dwóch kwestiach: ochronie starych cmentarzy i nowych formach chowania zmarłych, m.in. pochówków poza cmentarzami.

Zapomniane cmentarze

W Polsce jest wiele zapomnianych cmentarzy, o które nikt nie dba, a ślady po mogiłach są tam praktycznie niewidoczne. Są to miejsca na ogół niedostateczne chronione prawem. Ich właścicielami mogą stać się osoby prywatne, które z kolei mogą wybudować na tym terenie parking czy plac zabaw.

„Kupując działkę rekreacyjną, można stać się bez swojej wiedzy i woli właścicielem starego cmentarza. Można też kupić stary cmentarz pod zabudowę i spychaczem usunąć z niego nagrobki lub szczątki ludzi tam pochowanych” – napisali inicjatorzy.

Wspomniany projekt, który powstał we współpracy z Biurem Rzecznika Praw Obywatelskich, miałby skończyć z tym procederem. Według nowych zapisów kupić będzie można tylko tereny po cmentarne, czyli takie, których szczątki osób tam pochowanych zostały ekshumowane.

Rozsypywanie prochów

Projekt Inicjatywy Społecznej (Nie)zapomniane cmentarze zakłada również wprowadzenie cmentarzy ekologicznych, w których funkcję nagrobków pełnić mają nieintegrujące w krajobraz oznaczenia, takie jak krzewy, drzewa, naturalne kamienie.

„Na takich grobach nie stawia się nagrobków, świec, krzyży, nie umieszcza się kwiatów i wieńców, aby nie zmieniać naturalnego wyglądu i ekologicznego charakteru miejsca pogrzebania szczątków ludzkich” – informują pomysłodawcy projektu.

Konsultowana jest także możliwość wprowadzenia do listy możliwych form pochówku, praktyki rozsypania prochów w terenie.

Bio-urny

Posłanka Monika Falej przedstawiła niedawno podobny pomysł. Przygotowany przez nią projekt nowelizacji ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych dostosowuje przepisy do zmieniających się zwyczajów społeczeństwa.

Falej zaznaczyła, że Polacy coraz częściej wybierają kremację, jako formę pochówku. Jej zdaniem obywatele powinni mieć możliwość decyzji, gdzie powinny spocząć prochy. Pomysł nowelizacji przewiduje przechowywanie prochów w urnie lub możliwość ich rozsypania na polu.

„Partnerka lub partner w związku nieformalnym uzyska w ten sposób prawo do pochowania bliskiej osoby” – pisze Falej.

Ciekawym punktem zapisanym w projekcie przedstawionym przez Falej są pochówki w bio-urnach, czyli naczyniach służących do umieszczenia prochów wraz z nasionami, sadzonkami drzew lub krzewów. Ta forma pochówku miałaby zostać udostępniona w specjalnie wyznaczonych tzw. ogrodach pamięci, czyli niezabudowanych, wydzielonych, usytuowanych na terenie cmentarzy miejscach, które przeznaczone są wyłącznie w tym celu.

Źródło: rpo.gov.pl/pl/content/chronmy-cmentarze-wez-udzial-w-konsultacjach

Dodaj komentarz