fbpx

Uliczne latarnie z ptasimi budkami w Poznaniu – pierwsze takie na świecie

Obok nowego biurowca w centrum Poznania stoją cztery designerskie latarnie. Nie tylko oświetlają ulice – są też budkami lęgowymi dla ptaków. Stąd nazwa – „lampy w ciąży”. W wszystkich zamieszkały już rodziny sikorek.

Latarnie stanęły przed biurowcem przy ul. Za Bramką zimą, ale ptaki wprowadziły się tam dopiero niedawno. Zauważył je architekt Marcin Kościuch. To jego firma Ultra Architects zaprojektowała nowoczesny budynek oraz „lampy w ciąży”.

– Wiele osób mówiło, że to się nie uda, że to zbyt szalony pomysł. Ale już w pierwszym sezonie mamy sukces. W sobotę poszedłem tam na spacer, stanąłem obok i usłyszałem piski. To pierwsze takie lampy na świecie – opowiada architekt.

Latarnia to prosta konstrukcja z małą dziurką w słupie. Jej wnętrze jest jednak wyjątkowe, bo skrywa wykonaną z drewna budkę dla ptaków, podobną do tych, które wiszą na drzewach. Budkę można z latarni wyjąć i wyczyścić.

„Lampy w ciąży” mają być dostępne w seryjnej produkcji i kosztować tyle samo, co inne lampy tego rodzaju. Już pytają o nie inni architekci.

– Mamy pomysł, by numerować lampy. Wtedy na stronie internetowej można by oglądać wnętrze budki w konkretnej lampie przy konkretnej ulicy – mówi architekt.

Czytaj więcej na: poznan.wyborcza.pl

Dodaj komentarz