fbpx

Rewolucyjny lek na raka został zatwierdzony w Europie! Czym jest Larotrectinib?

Jak podaje BBC, nowa klasa leków, mająca szansę zrewolucjonizować leczenie nowotworów, została po raz pierwszy dopuszczona do użycia na naszym kontynencie. Możemy się spodziewać, że uratuje ona wiele ludzkich istnień.

Jak działa innowacyjny lek? Substancja niweluje komórki, które mają w środku specyficzną, genetyczną nieprawidłowość. Brytyjscy lekarze wykonali pierwsze testy, wyniki są na prawdę obiecujące. Dzięki nowemu lekowi zwiększają się szanse na wyleczenie znacznie większej grupy pacjentów, ograniczając przy tym skutki dotychczasowo stosowanych terapii.

Nowy lek, który ostał właśnie dopuszczony do użytku w Europie, nosi nazwę larotrectinib. Charlotte Stevenson z Belfast jest jedną z pierwszych pacjentek, która zyskała dzięki niemu szansę przeżycia. U dziewczynki diagnozowano włókniakomięsaka, rzadki nowotwór złośliwy tkanek miękkich, a nowatorski lek podano jej w ramach testów klinicznych w Royal Marsden Sutton w Londynie w ubiegłym roku.

– Wiedzieliśmy, że nie mamy zbyt dużo opcji, więc zdecydowaliśmy się spróbować i cieszymy się, że tak się stało. Dzięki temu mieliśmy możliwość obserwować, jak Charlotte się rozwija i rośnie w szybkim tempie, nadrabiając stracony czas. Teraz może prowadzić relatywnie normalne życie, bo lek miał ogromny wpływ na nowotwór. Lekarze podkreślają też, że zgodnie z obietnicami producenta, czyli firmy Bayer, lek jest faktycznie przełomowy, a najważniejszy jest fakt, że działa na wiele rodzajów nowotworów, dzięki czemu może pomóc ogromnej ilości chorych. – opowiada mama dziewczynki.

Niestety pozwolenie na stosowanie leku w Europie nie sprawi, że będzie podany wszystkim chorym na kontynencie. Brytyjski National Heath Service nazwał go jednak rewolucyjnym i przełomowym, więc można liczyć na to, że będzie coraz częściej stosowany. Szczególnie że teraz, po skutecznych testach, naciskać będą na to sami lekarze.

– Narodowa służba zdrowia będzie musiała zapewnić odpowiednie testy genetyczne w całym kraju, żeby zidentyfikować pacjentów, którym larotrectinib faktycznie może pomóc i trzeba to zrobić sprawnie. – zapowiada prof. Charles Swanton, czuwający nad brytyjskimi testami klinicznymi leków.

Źródło: GeekWeek.pl/BBC

Dodaj komentarz