fbpx

Powstała biblioteka z książek znalezionych w śmietnikach

Biblioteka znajdująca się w dzielnicy Çankaya w Ankarze stworzona została z książek, które pracownicy sanitarni ocalili przed zniszczeniem. 

Pracownicy firmy wywożącej śmieci w Ankarze wpadli na wspaniały pomysł i ze znalezionych wśród odpadków książek utworzyli bibliotekę. Początkowo wyrzucone przez Turków książki były zbierane z myślą o udostępnianiu ich pozostałym pracownikom i ich rodzinom. Kolekcja jednak rosła w bardzo szybkim tempie, a im była większa, tym robiło się o niej głośniej. W końcu pracownicy sanitarni postanowili uczynić księgozbiór publicznym, tak żeby każdy, kto ma potrzebę, mógł korzystać z uratowanych książek.

Bibliotekę umiejscowiono budynku po starej cegielni, należącym do miejskiego przedsiębiorstwa oczyszczania śmieci. Ogromna przestrzeń z długimi korytarzami zbudowanymi z klimatycznej, czerwonej cegły idealnie sprawdziła się jako dom dla niechcianych książek. Te teraz przeżywają one swoją drugą młodość.

W maju zeszłego roku księgozbiór biblioteki liczył już ponad 25 tysięcy książek. Nie wszystkie jednak zostały znalezione na ulicy. Odkąd biblioteka zaczęła funkcjonować, ludzie sami z chęcią przekazują placówce publikacje, których mieli zamiar się pozbyć.

Teraz każdy może przyjść do „śmieciowej biblioteki” i wypożyczyć książkę. Co więcej, pracownicy z przyjemnością udostępniają zebrane publikacje biednym szkołom z okolicy, których nie stać na własne księgozbiory. Wykorzystują do tego starą śmieciarkę jako pojazd, którym dostarczają książki potrzebującym.

Dodaj komentarz