fbpx

Pod włoską winnicą odkryto starożytną, rzymską mozaikę sprzed ponad 1700 lat

Archeolodzy prowadzący wykopaliska w winnicy w północnych Włoszech odkopali dobrze zachowaną, starożytną, rzymską podłogę wyłożoną z mozaiki. Szacuje się, że pochodzi ona z III wieku naszej ery – informuje The Guardian. Pas wielokolorowych, misternie zdobionych płytek stanowił niegdyś część fundamentów rzymskiej willi.

Na ślady starożytnej budowli natrafiono po raz pierwszy w 1922 r., na pagórkowatym terenie nad miastem Negrar di Valpolicella, niedaleko Werony. Minęło niemal 100 lat, zanim udało się odkryć kolejne fragmenty zabudowania. Zaledwie tydzień po wznowieniu wykopalisk poszukiwacze znaleźli mozaiki pod rzędem winorośli.

– Po dziesięcioleciach niezliczonych, nieudanych prób, część podłogi i fundamentów rzymskiej willi położonej na północ od Werony, odkrytej przez archeologów sto lat temu, w końcu została ujawniona – zauważają w oświadczeniu lokalne władze.

Zgodnie z oświadczeniem, zespół odkrył podłogę, a także fragmenty fundamentów willi kilka metrów pod powierzchnią winnicy. Aby nowo odkryty skarb stał się ogólnodostępny dla zwiedzających, badacze będą współpracować z władzami oraz właścicielami winnicy. Proces odkrywania starożytnej budowli będzie wymagał zarówno czasu, jak i zasobów.

– Uważamy, że miejsce kulturalne o tej wartości zasługuje na uwagę i powinno zostać odrestaurowane. Z tego powodu wspólnie z urzędnikami i osobami zarządzającymi funduszami rolnymi znajdziemy sposób, aby odtworzyć ten skarb – powiedział burmistrz Roberto Grison, w rozmowie z L’Arena.

 

 

Dodaj komentarz