fbpx

Siedem sprawdzonych sposobów na podniesienie poziomu hormonów szczęścia w mózgu

Szczęście jest tak niesamowitym uczuciem, że wielu z nas walczy o jego utrzymanie. Fakt, że w ogóle żyjemy jest błogosławieństwem samym w sobie. Jednakże, zamiast cieszyć się z tego każdego dnia, czasami dajemy się przytłoczyć przeszkodami, jakie niesie ze sobą życie. Trzeba przyznać, że przychodzi to z łatwością, ale czyż nie byłoby wspaniale gdybyśmy mogli być szczęśliwi przez cały czas? Cóż, badania naukowe pokazują, że rzeczywiście możemy zwiększyć poziom hormonów szczęścia w mózgu. Poziom szczęścia w naszym życiu jest kontrolowany przez ilość „szczęśliwych” substancji chemicznych i hormonów, które produkuje nasz mózg. Na szczęście istnieje wiele naturalnych sposobów, aby zwiększyć ilość tych substancji chemicznych w swoim mózgu.

Czy wiesz, że na samą myśl o byciu szczęśliwym można zmienić strukturę chemiczną swojego mózgu? Ludzki mózg jest niesamowity. Neurolodzy uważają, iż w rzeczywistości jest on najbardziej potężnym narzędziem na naszej planecie. Ponieważ prawdą jest, że ludzki mózg jest odpowiedzialny za wspaniałe dzieła, dlaczego nie mielibyśmy kreować naszego własnego szczęścia? Cóż, jest to możliwe, ale niewiele osób wie jak we właściwy sposób to robić.

Poniżej przedstawionych zostało 7 sprawdzonych sposobów na zwiększenie poziomu  szczęścia w mózgu:

7. Zwiększ ilość dobrych bakterii jelitowych

Naukowcy odkryli niedawno, że zdrowy poziom dobrych bakterii jelitowych może faktycznie zmniejszyć niepokój. Eksperci uważają, że probiotyki, które możemy znaleźć w sfermentowanej żywności są bogate w pożyteczne bakterie jelitowe. Zażywanie codziennej dawki probiotyków w postaci suplementu diety może być także pomocne.

6. Przytulaj się

9

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się dlaczego niemowlęta powinno się tak dużo tulić? Nic nie uspokaja płaczącego dziecka tak jak dotyk matki, ale dlaczego tak jest? Cóż, ciepły uścisk powoduje w rzeczywistości wzrost oksytocyny w mózgu. Jest to tak zwany hormon wiążący, który zapewnia znajome uczucie szczęścia. Następnym razem kiedy będziesz czuć się źle, spróbuj objąć kogoś w długim i gorącym uścisku. Niemal natychmiast powinieneś odczuć ulgę.

5. Wychodź na słońce

4

Słońce jest jednym z naszych najmocniejszych sojuszników. Oprócz tego, że dostarcza ciepła, daje także życie drzewom, roślinom i zwierzętom. Bez słońca nasz planeta byłaby całkowicie zamarznięta. Życie jakie znamy przestałoby istnieć. Podobnie, bez słońca trudno także utrzymać poziom szczęścia. Ludzie i prawie każda inna istota żyjąca na tej planecie potrzebują słońca, aby przetrwać. Jest to ważniejsze niż wydaje się większości ludziom. Spacer na powietrzu w słoneczny dzień jest doskonałym sposobem na zwiększenie poziomu serotoniny. Co więcej, światło słoneczne zwiększa wytwarzanie melatoniny czyli hormonu snu. Regularna ekspozycja na działanie promieni słonecznych nie tylko poprawi ci humor, ale także będziesz spać o wiele lepiej.

4. Zapisuj cele związane z podnoszeniem poziomu szczęścia

Nauczono nas, aby przez całe swoje życie spisywać nasze cele i dążenia. Niestety, niewielu z nas rzeczywiście to robi. Jednak zapisywanie swoich celów związanych z osiągnięciem szczęścia będzie te cele urzeczywistniać. Ponadto, w ten sposób uspokoimy swoje ciało migdałowate co spowoduje, że będziemy odczuwać mniej lęku.

„Kiedy zaprzeczamy naszym historiom, one nas definiują. Kiedy posiadamy nasze historie, możemy napisać ich zakończenie.” – Brene Brown  

 

3. Oddychaj głęboko

 

Praktykowanie techniki głębokiego oddychania jest korzystne z wielu różnych powodów. Z jednej strony, głębokie oddychanie spowalnia tętno, a z drugiej aktywuje także układ przywspółczulny. Aby praktykować głębokie oddychanie, należy najpierw usiąść w wygodnej pozycji. Twoje otoczenie musi być ciche i spokojne. Następnie należy wdychać powietrze przez 5 do 7 sekund i wydychać je powoli. Praktykowanie tej metody oddychania powtarzane w kółko będzie wywoływać produkcję szczęśliwych substancji chemicznych.

2. Śmiej się i uśmiechaj

10

Zawsze bądź pozytywnie nastawiony, nikt nie lubi ludzi w złym humorze! Czy wiedziałeś, że śmianie i uśmiechanie się to dwie z najlepszych rzeczy jakie możesz zrobić, aby zwiększyć poziom własnego szczęścia? Nawet jeśli twój śmiech jest fałszywy lub wymuszony to wciąż prowokuje to twój mózg do wytwarzania substancji o pozytywnych wibracjach. Kiedy się uśmiechasz, twój mózg uwalnia szczęśliwe związki chemiczne, które mogą sprawić, że od razu poczujesz się lepiej. Nie wierzysz nam? Po prostu spójrz w lustro i uśmiechnij się. Gwarantujemy, że nie będziesz w stanie powstrzymać uśmiechu, ale to akurat dobra wiadomość!

Naukowcy uważają, że śmianie się jest związane z uwalnianiem endorfin czyli hormonów szczęścia. Śmiech zwiększa w naszym mózgu także poziom substancji odpowiedzialnych za dobre samopoczucie. Śmiech daje również przyjemność i redukuje ból. Jeśli nie możesz się śmiać to po prostu udawaj, że to robisz. Śmiech jest bardzo ważny jeśli chodzi o zwiększenie poziomu twojego szczęścia.

 

1. Wysypiaj się

12

Jedną z najgorszych rzeczy jaka może negatywnie wpłynąć na poziom naszego szczęścia jest niewystarczająca ilość odpoczynku. Ponadto, niedostateczna ilość snu może być w rzeczywistości bardzo szkodliwa dla naszego zdrowia. Według National Sleep Foundation, 7 godzin snu dziennie to zalecany czas, niezbędny do tego, aby organizm mógł się w pełni zregenerować. Niestety, prawie 50% ludzi śpi na co dzień mniej niż 7 godzin.

Złe nawyki związane z brakiem snu mogą wywoływać poważne skutki uboczne takie jak bezsenność, stres i niepokój. Hormony odpowiedzialne za dobre samopoczucie takie jak serotonina są produkowane w mózgu podczas snu. Ponadto, substancje chemiczne znajdujące się w mózgu, które są powiązane ze szczęściem ulegają całkowitemu zniszczeniu bez odpowiedniej ilości snu.

Aby rozwiązać ten problem, należy wdrożyć rutynę zdrowszego snu. Dobrym pomysłem jest kładzenie się spać każdej nocy o tej samej porze i mądrym wyborem jest także uprawiać często sport. Aktywność fizyczna zmęczy ciało i znacznie łatwiej będzie zapaść w sen. Picie przed snem szklanki ciepłego mleka lub zażywanie melatoniny w postaci suplementu także może pomóc.

Źródło: thepowerofhappy.com, tłumaczenie: Elżbieta Morawska

Dodaj komentarz