fbpx

W Amazońskiej dżungli odkryto największe drzewo, jego wysokość wprawia w zdumienie

Amazońskie lasy kryją w sobie jeszcze wiele tajemnic. Ostatnio badacze natknęli się na monumentalne drzewo, które zaskakuje swoimi rozmiarami. Imponujący jest również fakt, że ta ogromna roślina pochłania tyle dwutlenku węgla, co standardowy las o powierzchni jednego hektara.

Zaszyte w gęstych lasach cuda natury pozostają często niezauważone przez wiele lat. Tak było również w tym przypadku. W trakcie ostatnich badań, zespół badaczy pod przewodnictwem Erica Gorgensa i Diego Armando da Silvy odkrył najwyższe drzewo Amazonii.

Nowo odkryte drzewo wyrosło na wysokość 88 metrów. Jak zapewniają naukowcy, przewyższa ono poprzednich rekordzistów o około 30 metrów. Badacze podkreślają, że w północno-wschodniej Amazonii, która stanowi prawie 90% istniejących lasów tropikalnych, takich gigantów może być znacznie więcej.

Wyliczono, że jedno takie drzewo jest w stanie pochłonąć taką samą ilość CO2, co hektar drzew o przeciętnej wielkości. Las deszczowy stworzony z gigantycznych roślin może zatem przetwarzać więcej dwutlenku węgla niż początkowo sądzono.

Podobne drzewa można spotkać w całej Amazonii. W latach 2016-2018 brazylijski Narodowy Instytut Badań Kosmicznych koordynował projekt, w ramach którego przeskanował 850 losowo wybranych połaci lasów deszczowych o przeciętnej długości 12 km i szerokości 300 metrów. W siedmiu z nich odnaleziono drzewa o wysokości większej niż 80 metrów. Najwięcej z nich znajdowało się w okolicach rzeki Jari, północnego dopływu Amazonki. Uzyskane wyniki były tak zaskakujące dla naukowców, że postanowili zorganizować wyprawę badawczą i zweryfikować na własne oczy, czy drzewa są rzeczywiście aż tak ogromne.

Wyprawy do amazońskiej dżungli nie nalezą do najbezpieczniejszych, naukowcy korzystają podczas nich ze wsparcia miejscowej ludności, która doskonale zna pobliskie tereny oraz posiada niezbędne doświadczenie. Podczas ostatniej ekspedycji większość drogi pokonywana była łodzią, a na tarasie znajdował się niebezpieczny wodospad Itacará, liczne bystrza czy skały.

Na szczęście wysiłki włożone w wyprawę przyniosły spodziewane rezultaty. Naukowcy odnaleźli około 15 ogromnych drzew, z których pobrano próbki. Wykonano również dokładne pomiary. Wszystkie drzewa osiągnęły wysokość ponad 70 metrów, a niektóre z nich wznosiły się na wysokość powyżej 80-ciu metrów.

Gigantyczne drzewa należą do jednego gatunku – Angelim vermelho (Dinizia excelsa). Wcześniej uważano, że drzewa z tej grupy rosną tylko do 60 metrów. Nowe badania zmieniają jednak spojrzenie na tą roślinę.

Źródło: Newsweek, ot: Dr Morley Read

Dodaj komentarz