fbpx

9 pokarmów, które zaostrzają ból. Lekarz radzi, jak wyleczyć artretyzm

Artretyzm lub inaczej, dna moczanowa to choroba autoimmunologiczna, która wywołuje silny ból stawów i powoduje problemy z chodzeniem. Choć jeszcze kilka lat temu była uważana za dolegliwość związaną z wiekiem, dziś lekarze twierdzą, że wiek nie stanowi problemu. Ale dieta – już tak.

Artretyzm należy do takiej samej grupy chorób autoimmunologicznych jak astma, Hashimoto, toczeń czy alergie pokarmowe – jest wynikiem niewłaściwych funkcji obronnych organizmu. W przypadku każdej z takich chorób kluczowa staje się dieta. Zdaniem lekarzy już niewielka modyfikacja żywieniowa może zminimalizować dolegliwości i wspierać organizm w walce o zdrowie.

Artretyzm – przyczyna

Część kwasu pochodzącego z metabolizmu białek jest usuwana wraz z moczem i potem, jednak niewielka jego ilość pozostaje w organizmie. W przypadku zbyt dużej ilości kwas zaczyna się krystalizować, a następnie odkłada się w stawach. Jedną z głównych przyczyn jest niewłaściwa dieta – a konkretniej zbyt duża ilość białka zwierzęcego w organizmie oraz zbyt mała ilość spożywanych płynów.

Czego unikać?

Zdaniem lekarza i autora bestselleru „Leczenie przez jedzenie” dr Neala Barnarda, nasilenie objawów może też wystąpić w wyniku spożywania: nabiału, mięsa, owoców cytrusowych, czekolady, produktów mącznych, jabłek, orzechów, pomidorów, kukurydzy i cebuli. Dr Neal Barnard twierdzi jednak, że nie ma potrzeby eliminowania ich wszystkich. Zamiast tego zaleca program zmiany diety na całkowicie roślinną, a następnie samoobserwację. Jeśli po tygodniu na diecie roślinnej, problem nie ustąpi zacznij prowadzić dziennik spożywanych pokarmów i eliminuj z diety po jednym z wyżej wymienionych pokarmów na okres tygodnia np. banany.

Kontynuuj obserwację

Jeśli po kolejnym tygodniu problem wciąż będzie występował na tym samym poziomie możesz z powrotem włączyć banany do menu i zrezygnować np. z jabłek. Rób tak do momentu, aż problem nie ustąpi całkowicie. Ta metoda jest nie tylko skuteczna, ale przede wszystkim zgodna z holistycznym podejściem do leczenia – farmakologia nie może być pierwszym rozwiązaniem, lecz ostatecznością. Zmiana diety powoduje, że organizm wraca do stanu równowagi i sprawia, że usuwamy główne źródło problemu, a nie tylko jego skutki.

You Tube : wideo w języku angielskim:

Informacje nie mają charakteru medycznego. Każdą próbę odstawienia leków skonsultuj z lekarzem prowadzącym.

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródła:
Krok do Zdrowia

 

One thought on “9 pokarmów, które zaostrzają ból. Lekarz radzi, jak wyleczyć artretyzm

Dodaj komentarz