fbpx

Nowa, ekologiczna energia? Prace fizyków zakończyły się sukcesem

Bardzo możliwe, że już niedługo fizykom uda się uruchomić pierwszy reaktor fuzji jądrowej, który będzie oferował dodatni bilans energetyczny – a tym samym pomoże wyprodukować tanią energię w ekologiczny sposób.

Fizycy jądrowi z National Ignition Facility przeprowadzili serię eksperymentów, w których trakcie udało się odzyskać ok. 70 proc energii użytej do zainicjowania reakcji syntezy jądrowej.

W trakcie eksperymentów badacze z National Ignition Facility korzystali ze 192 laserów skupionych w jednym punkcie. Znajdował się w nim złoty cylinder (hohlraum), zawierający małą diamentową otoczkę wypełnioną izotopami wodoru, deuterem i trytem, który parował wytwarzając impuls promieniowania rentgenowskiego.

Ten proces doprowadził do eksplozji diamentowej otoczki, wywołując implozję zawartego w kapsułce paliwa. Następnie doszło do ściskania paliwa o gęstości sto razy większej od ołowiu. Dzięki ogromnemu ciśnieniu paliwo rozgrzało się do temperatury milionów stopni Celsjusza. Tym samym jądra deuteru i trytu przezwyciężyły wzajemne odpychanie i połączyły się w jądra helu. W ten sposób doszło do fuzji jądrowej i wygenerowania potężnej energii.

Eksperyment przekonał, że nowy proces zapewnia aż osiem razy więcej energii, niż badacze uzyskiwali wcześniej – udało się odzyskać ok.70 procent energii impulsu laserowego, który wyzwolił reakcje. Naukowcy wyjaśniają to na zasadzie prostej analogii – to tak jakby z jednej szklanki wody wyprodukować aż 500 tys. baryłek ropy naftowej. To wielki przełom zważywszy na fakt, że do tej pory wszystkie próby wytworzenia energii przynosiły ujemny bilans energetyczny.

Dalsze prace badaczy skupią się na udoskonaleniu systemu, aby uzyskać jeszcze lepszy bilans energetyczny. Jeśli im się uda, system znajdzie zastosowanie nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale również w krajach, w których ekologiczne pozyskiwanie energii będzie konieczne.

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: GeekWeek.pl

 

 

 

 

Dodaj komentarz