fbpx

Liban zwrócił Irakowi 337 eksponatów muzealnych

Ministerstwo Kultury Libanu postanowiła zwrócić władzom Iraku 337 eksponatów muzealnych, zrabowanych w okresie destabilizacji kraju. Dzieła te od lat znajdowały się w zbiorach libańskich muzeów.

Zabytki przekazał  ambasadorowi Iraku w Libanie minister kultury Mohammed Murtad, podczas ceremonii w Muzeum Narodowym w Bejrucie.

Przedmioty znajdowały się w prywatnym muzeum Nabu w północnym Libanie. Murtada przekazał, że libańska komisja badała sprawę artefaktów od 2018 r. W raporcie komisji szczegóły na temat pochodzenia przedmiotów nie zostały podane.

— Świętujemy przekazanie 337 eksponatów z różnych epok cywilizacji w Mezopotamii — powiedział ambasador Iraku w Libanie Haider Shyaa Al-Barrak. Nie zdradzając szczegółów, zaznaczył, że nie jest to ostatni zwrot takich przedmiotów.

Agencja AP, która informuje o sprawie, przypomina, że wiele zabytków Iraku zostało splądrowanych w okresie destabilizacji kraju, głównie po inwazji koalicji sił międzynarodowych pod przywództwem USA, w wyniku której obalony został Saddam Husajn.

Irackie władze podejmują wysiłki na rzecz odzyskania zabytków, z powodu braku funduszy stanowiska archeologiczne w Iraku pozostają zaniedbane. Jak informowały władze, od 2016 r. do muzeów zwrócono co najmniej pół tuzina transportów antyków i dokumentów.

Źródło: bloomberg.com

Dodaj komentarz