fbpx

Roślinny kameleon – oto kwiaty, które stają się półprzezroczyste, kiedy pada

 

Spędzanie czasu na łonie natury posiada efekt terapeutyczny i potrafi poprawić nastrój. Kwiaty są szczególnie zachwycające, a swoim kolorem i zapachem sprawiają, że świat jest piękniejszy.

Istnieją tysiące gatunków kwiatów, a niektóre z nich nie tylko zachwycają swoim wyglądem –  wykazują oprócz tego niezwykle interesujące reakcje na bodźce zewnętrzne. Jednym z ciekawszych jest mimoza wstydliwa, która posiada ciekawy mechanizm składania liści po dotknięciu.

Bohaterem dzisiejszego artykułu jest jednak inny kwiat – parasolnik, po angielsku nazywany „skeleton flower” (kwiat-szkielet), którego płatki stają się półprzezroczyste, kiedy zmokną. W słoneczny dzień nie różnią się specjalnie od innych kwiatów, jednak deszcz zmienia je w coś niesamowitego. Płatki wyglądają jak szkło – po prostu zachwycające!

Ten gatunek jest tak rzadki, że występuje jedynie w trzech miejscach na świecie: w Chinach, Japonii, i Appalachach w Stanach Zjednoczonych. Rosną tylko w wilgotnych i zimnych klimatach, i istnieją trzy gatunki z tego rodzaju: Diphylleia cymosa w Appalachach, Diphylleia Sinensis w Japonii i Diphylleia grayi w Chinach. Te gatunki to wieloletnie rośliny kwitnące, które wytwarzają kwiaty-szkielety.

Te wiosenne kwiaty stają się przezroczyste ze względu na swoją luźną strukturę komórkową. W wyniku kontaktu z wodą, po chwili przyjmują jej krystaliczny wygląd.

Wbrew temu, co większość ludzi przypuszcza, biały pigment nie zostaje wymyty przez wodę, ponieważ płatki na powrót stają się białe, kiedy już wyschną. Szklisty wygląd jest wynikiem tego, że krople wody przylegają do odsłoniętej żylastej konstrukcji, powodując zwiększone odbicie światła. Kiedy woda wyparowuje, kwiaty na powrót przybierają dawny wygląd.

Na koniec, kiedy już zostaną zapylone, kwiaty-szkielety wytwarzają niebieskie owoce.

Jeśli żyjesz w chłodnym klimacie, możesz hodować swoje własne parasolniki w siewniku lub w ziemi. Są wrażliwe na światło, dlatego najlepsze warunki uprawy to częściowe lub całkowicie zacienione miejsce. To roślina wieloletnia i niewymagająca szczególnego utrzymania. Najważniejsze jest zapewnienie im dobrze osuszonej, wilgotnej gleby, bogatej w substancje organiczne.

Zimą należy przykryć je warstwą mulczu, ograniczyć podlewanie, a pod koniec sezonu usunąć martwe liście. Dobrym pomysłem będzie także nawóz organiczny.

Tłumaczenie: Ola Kotlęga

Źródło: https://theheartysoul.com/skeleton-flowers/?utm_source=LOTG&fbclid=IwAR2ogan7XqakBUjenWGiWyYXAtnArZk_Z9z75fM9fgcel-zVY6_7PqDekJ0

 

 

 

Dodaj komentarz