fbpx

Powstała toaleta, która produkuje energię

Studenci w Korei Południowej mogą wspomóc zasilanie budynku w energię, korzystając z toalety. Wszystko dzięki wynalazkowi, który zaprojektował prof. Cho Jae-weon w Narodowym Instytucie Nauki i Technologii w Ulsan.

Prof. Cho Jae-weon zaprojektował toaletę, która wykorzystuje ludzkie odchody do produkcji biogazu i obornika. Została nazwana BeeVi, czym ma nawiązywać do słów „pszczoła” i „wizja”. Osoby, które z niej korzystają, wspomagają zasilanie budynku.

Ta innowacyjna toaleta wykorzystuje pompę próżniową zamiast wody i jest połączona z podziemnym zbiornikiem, w którym mikroorganizmy rozkładają odpady.

„Odchody mają cenną wartość”

Mikroorganizmy wytwarzają metan, który może być wykorzystywany jako zrównoważone źródło energii. Przeciętnie człowiek wypróżnia pół kilograma odchodów dziennie, co pozwala zamienić się w 50 litrów metanu lub 0,5 kWh energii elektrycznej — tyle wystarcza do przejechania samochodem 1,2 km (0,75 mili).

Studenci korzystający z toalety BeeVi mogą zarobić 10 Ggool (miód – w języku koreańskim) dziennie. Jest to kryptowaluta „wykopywana” za pomocą ekologicznej toalety. Ggoole można wydać na terenie kampusu do kupowania różnych produktów.

— Jeśli myślimy nieszablonowo, odchody mają cenną wartość do wytwarzania energii i obornika. Włożyłem tę wartość w obieg ekologiczny — powiedział Cho Jae-weon projektant toalety.

 

Dodaj komentarz