fbpx

Ranny orangutan sam zrobił sobie ziołowe lekarstwo

Po raz pierwszy w dziejach nauki zaobserwowano orangutana na wolności, który samodzielnie leczył swoją ranę za pomocą ziołowej pasty. Ten osobnik, zamieszkujący indonezyjski park narodowy Gunung Leuser, użył rośliny znanej ludziom ze swoich właściwości przeciwzapalnych — podaje BBC.

Jest to pierwsze zarejestrowane zdarzenie, gdzie zwierzę użyło rośliny do leczenia urazu. Naukowcy spekulują, że takie zachowania mogły być dziedziczone od wspólnego przodka ludzi i wielkich małp.

W czerwcu 2022 roku badacze natknęli się na ranionego orangutana, którego obrażenia prawdopodobnie pochodziły z walki z innymi samcami. Zaobserwowali, jak zwierzę żuje łodygę i liście rośliny Akar Kuning (Fibraurea tinctoria), a następnie aplikuje sok oraz gęstszą pastę z liści na ranę.

Cały ten proces trwał dość długo, co skłoniło dr Isabellę Laumer, główną autorkę badań, do wniosku, że orangutan nakładał pastę celowo. Okazało się, że zarówno pasta, jak i sok były skuteczne – po pięciu dniach rana była już zagojona, bez oznak infekcji – informuje BBC.

Zespół badawczy stwierdził, że użycie rośliny przez orangutana było świadomym działaniem, jako że jego pobratymcy rzadko kiedy żerują na tej roślinie.

Już wcześniej naukowcy byli świadomi, że człekokształtne małpy wykorzystują rośliny o właściwościach leczniczych – w latach 60. XX wieku biolog Jane Goodall zauważyła całe liście w odchodach szympansów. Inni naukowcy również zauważyli, że te małpy połykały liście roślin znanych z ich leczniczych właściwości. Jednakże do tej pory nie obserwowano, aby dzikie zwierzę używało roślin do leczenia ran.

Dr Laumer nie wyklucza, że zastosowanie rośliny jako lekarstwa mogło być przypadkowe. Orangutan mógł przypadkiem dotknąć rany palcem, na którym znajdowała się roślina, a silne właściwości przeciwbólowe rośliny mogły przynieść natychmiastową ulgę, co zachęciło go do dalszego jej stosowania. Możliwe również, że nauczył się tej metody, obserwując inne orangutany.

Naukowcy planują teraz obserwować orangutany w celu zaobserwowania podobnych zachowań. Dr Laumer przewiduje, że w najbliższych latach odkryjemy jeszcze więcej umiejętności tych zwierząt, które przypominają ludzkie.

Źródło: bbc.com

Dodaj komentarz