fbpx

W Górach Świętokrzyskich odkryto ​skarb pustelnika

Świętokrzyska Grupa Eksploracyjna odkryła kolekcję złotych i srebrnych monet z XVII i XVIII wieku, która prawdopodobnie należała do pustelnika Antoniego Jaczewicza. Według legendy, XVIII-wieczny kaznodzieja zgromadził majątek, przekonując miejscowych o swoich uzdrawiających zdolnościach.

Eksploratorzy ze Świętokrzyskiej Grupy Eksploracyjnej znaleźli zbiór monet z XVII i XVIII wieku, zawierający orty, szóstaki, patagony, krajcary i kopiejki. Wśród znalezisk wyróżnia się złoty dukat hamburski z 1648 roku, z wizerunkiem Madonny z dzieciątkiem, co sugeruje, że służył jako medalik.

Pasjonaci historii ze Świętokrzyskiej Grupy Eksploracyjnej prowadzili poszukiwania w Paśmie Jeleniowskim w Górach Świętokrzyskich (po uzyskaniu zgody Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Kielcach oraz Nadleśnictwa Łagów). To właśnie tam na początku XVIII wieku Antoni Jaczewicz założył swoją pustelnię. Monety były ukryte w kilku miejscach pod ziemią.

Sebastian Grabowiec, szef ŚGE, podkreślił, że Jaczewicz przybył w Góry Świętokrzyskie około 1708 roku. Wówczas kraj był nawiedzany przez epidemię dżumy, co przyciągało ludzi do jego pustelni w poszukiwaniu uzdrowienia.

Monety, które wydobyliśmy, mogą stanowić część tego legendarnego skarbu zgromadzonego przez Jaczewicza — powiedział Grabowiec.

Legenda o skarbie pustelnika

Według legendy pustelnia stała się zbójnicką kryjówką, gdzie strażnicy rabowali pielgrzymów i okoliczne majątki. Ostatecznie, miejscowa szlachta schwytała Jaczewicza i oddała go krakowskiemu sądowi biskupiemu. Jaczewicz jednak uciekł, wrócił do eremu i kontynuował działalność. Ponownie schwytany, w 1712 roku został skazany na dożywocie i osadzony w Częstochowie.

Świętokrzyski Wojewódzki Konserwator Zabytków informuje, że znalezione monety mogą pochodzić z darów, ofiar lub zrabowanych dóbr. Świętokrzyska Grupa Eksploracyjna będzie kontynuować poszukiwania. Znaleziska przekazano do Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim, gdzie przejdą konserwację oraz analizę numizmatyczną i historyczną w tym roku.

Dodaj komentarz