fbpx

Najpiękniejsza willa w Europie znajduje się nad Narwią. Prestiżowa nagroda dla Polaków

„Dune”, czyli „Wydma” – taką właśnie nazwę nosi najpiękniejszy dom w Europie. Projekt ten, stworzony przez warszawskie biuro Mobius Architekci, został uhonorowany prestiżowym wyróżnieniem, często określanym mianem “architektonicznego Oscara”.

Warszawska pracownia Mobius Architekci pod przewodnictwem Przemka Olczyka, właśnie dodała do swojej imponującej listy nagród, zarówno krajowych, jak i zagranicznych, kolejne prestiżowe wyróżnienie. Tym razem chodzi o nagrodę w konkursie European Property Awards 2023-2024. Dom o nazwie “Dune”, czyli “Wydma”, triumfował w kategorii “Rezydencje jednorodzinne”. Teraz ma szansę na zwycięstwo na poziomie ogólnoeuropejskim – jako najpiękniejszy budynek w Europie.

Rezydencja “Dune” położona nad Narwią zdobyła uznanie i nagrodę dla polskich architektów.

European Property Awards jest europejską edycją konkursu International Property Awards, który jest organizowany od 1993 roku. W środowisku architektonicznym jest on często określany jako “architektoniczne Oscary”.

W edycji na lata 2023-2024, tytuł najlepszej rezydencji jednorodzinnej przyznano willi “Dune” – położonej nad Narwią. Ta rozległa rezydencja otrzymała swoją nazwę ze względu na minimalistyczną, zaokrągloną formę, która przypomina wydmę. Za projekt tego domu odpowiada architekt Przemek Olczyk, założyciel pracowni Mobius, działającej w Warszawie i Krakowie.

“Dune” została zbudowana na wzgórzu, z którego rozciąga się widok na malownicze krajobrazy Doliny Narwi. Sama willa również przyciąga uwagę, jej białe, otynkowane fasady kontrastują z okoliczną roślinnością, a cały budynek harmonijnie wpisuje się w naturalne krzywizny terenu.

Od strony rzeki, łukowata linia domu odzwierciedla naturalny przebieg rzeki. Z drugiej strony, bryła jest nieregularna, płynnie przechodząc w zieloną fałdę, co tworzy intymny dziedziniec.

Na przestronnym parterze domu o powierzchni 1500 metrów kwadratowych znajduje się większość pomieszczeń, utrzymanych w minimalistycznym stylu. Dominują w nich naturalny kamień i szkło. Wielkie przeszklenia zapewniają doskonałe oświetlenie wnętrza, a dach porośnięty zielenią naturalnie chroni wnętrze domu przed wysokimi temperaturami w lecie.

Willa zawiera także skromniejszy drugi poziom, na którym umieszczone są sypialnie. Na obszerny dach łatwo dostać się zarówno z sypialni na piętrze, jak i z poziomu ulicy. Do nieruchomości należą również dwa baseny (wewnętrzny i zewnętrzny), kameralne i nowoczesne ognisko, jak również garaże. Zadbano nawet o dwa lądowiska dla helikopterów.

“Dune”: Polski dom rywalizuje o miano najpiękniejszego budynku w Europie

Pracownia Mobius, założona przez architekta Przemka Olczyka, specjalizuje się w projektowaniu budynków mieszkalnych, biurowych, usługowych oraz obiektów użyteczności publicznej. Ich styl jest charakterystyczny i konsekwentny, z wyraźnymi inspiracjami twórczością takich architektów jak Mies van der Rohe czy Frank Lloyd Wright. Biuro zdobyło szereg krajowych i międzynarodowych nagród za swoje projekty.

W 2009 roku, pracownia Mobius znalazła się na liście 50 najbardziej inspirujących młodych studiów architektonicznych na świecie według renomowanego magazynu branżowego “Wallpaper*”. Dziesięć lat później, ich projekt “Green Line” został nominowany do prestiżowej nagrody imienia Miesa van der Rohe. W 2020 roku, biuro zdobyło Grand Prix w konkursie Architektura XXL.

W konkursie European Property Awards, studio Mobius zostało dwukrotnie wyróżnione: w edycji 2014-2015 dla projektu domu “Edge House”, oraz w edycji 2019-2020 dla “Green Line”. Obie te projekty zostały ogłoszone najlepszymi domami w Polsce.

 

Dodaj komentarz