fbpx

Już w weekend wyjątkowa noc spadających gwiazd

Nadchodzi kulminacja eta Akwarydów, roju meteorów pochodzących z komety Halleya. Te meteory najlepiej widać na południowej półkuli, ale w tym roku obserwacje warto przeprowadzić także w Polsce, gdyż astronomowie spodziewają się, że tegoroczny deszcz meteorów może być najintensywniejszy od początku wieku.

W maju można zaobserwować aktywność roju eta Akwarydy, którego źródłem jest kometa Halleya. Zjawisko jest widoczne przez cały miesiąc, a jego szczyt przypada na niedzielę, 5 maja. Meteory poruszają się z szybkością 66 kilometrów na sekundę, a w szczycie ich aktywności można zaobserwować do 50 na godzinę.

Największa aktywność

Eta Akwarydy są najłatwiejsze do obserwacji na południowej półkuli, gdzie stanowią jeden z najbardziej popularnych jesiennych rojów. Na północy obserwacja jest utrudniona, ponieważ radiant, czyli punkt, z którego wydają się wypadać meteory, pojawia się nad horyzontem dopiero przed świtem, kiedy to niebo zaczyna się rozjaśniać. W takich warunkach widoczne są tylko najjaśniejsze meteory.

W bieżącym roku deszcz eta Akwarydów może być wyjątkowo spektakularny. Naukowcy analizujący aktywność meteorów przewidują, że liczba spadających gwiazd będzie większa niż zwykle, a deszcz meteorów może być najintensywniejszy w XXI wieku. Obserwacje ułatwi zbliżający się do nowiu Księżyc.

Jak obserwować eta Akwarydy na półkuli północnej? Optymalny czas na obserwacje to przedświt, zanim niebo stanie się zbyt jasne. Należy wybrać miejsce z dala od miejskiego światła.

Dodaj komentarz