fbpx

Naturalność zamiast wojny. Znany uzdrowiciel odkrywa klucz do radości

„Tak jak przedmioty z materii stałej mogą zostać roztopione do postaci płynnej i gazowej w procesie zwiększania temperatury, jednym z najskuteczniejszych sposobów przetransformowania ego w duszę jest przejście przez ogień przeciwności losu” (Matt Kahn).

Wojna czy naturalność?

Świat i życiowe zdarzenia można doświadczać na dwa sposoby: albo z pozycji sprzeciwu czyli wojny, albo z pozycji bezgranicznej otwartości. O ile ta pierwsza możliwość nie brzmi najlepiej, to zdecydowana większość ludzi właśnie tak podchodzi do życia. Walczy z rzeczywistością, bo nie odpowiada ich wyobrażeniom, sprawia ból lub jest zbyt brzydka, uboga czy skomplikowana. Sprzeciw i walka generują kolejne problemy, a te powodują jeszcze więcej napięcia i walki. A o ile prościej byłoby po prostu zaakceptować rzeczywistość, łącznie z trudnymi rzeczami dokładnie takie jakie są. Brzmi pięknie, ale jak to zrobić?

 

WAR/ RAW

Trzy zasadnicze aktywności ego to:
-martwienie się (Worry)
-oczekiwania (Anticipation)
-żal (Regret)

Ego jest nam potrzebne, by przejawiać się w życiu. Jednocześnie też, zdaniem autora „Wszystko jest po to, żeby ci pomóc”, ego  to dusza pogrążona w nieświadomości, a więc świadoma część ciebie, która znajduje się w okresie inkubacji. Jak zatem zacząć ją przejawiać w bardziej świadomy sposób? Matt Kahn proponuje, by przetransformować takie uczucia jak: zamartwianie się, oczekiwania i żal w bardziej konstruktywne, a więc takie, które budują i zbliżają do świata, zamiast od niego oddalać. A są to:

-szacunek (Respect)
-uznanie(Acknowlegment)
-powitanie/ackeptacja (Welcome)

„WAR”, to inaczej wojna, opozycja, sprzeciw. Jeśli jednak ów słowo potraktować jak akronim, czytając na wspak otrzymamy „RAW”, czyli coś surowego i całkowicie naturalnego. Matt Kahn, autor książki „Wszystko jest po to, żeby Ci pomóc” proponuje, aby ten pogląd zmiany punktu widzenia zastosować we własnym życiu. Podjąć świadomą decyzję, że wszystko co przychodzi uszanujemy, uznamy i powitamy z otwartością, niezależnie od tego, co to będzie.

Podziękuj za przeciwności losu

Innymi słowy: czas zaprzestać walki, pogodzić się z tym co jest, zobaczyć w trudach życia najlepszych nauczycieli, którzy wydobywają z nas prawdę. W praktyce oznacza to podziękowanie za upadki, porażki i przykre zdarzenia, bo rozkładają „ego” na łopatki. Właśnie wtedy, kiedy nasza budowana przez lata tożsamość rozsypuje się na kawałki, dusza może zamanifestować w całej okazałości.

Autor prosi czytelnika, by zadał sobie pytanie: „Czy jestem gotowy zostać zdruzgotany, żeby została we mnie ujawniona najgłębsza prawda?”. Frustracja, dezorientacja, nuda, złość i samotność wcale nie muszą być przeszkodami, ale mogą świadczyć o rozpadającym się ego. A nawet więcej – mogą pomóc dotrzeć do prawdziwej, ludzkiej istoty, o ile nie odwrócimy się do nich plecami, ale spojrzymy im prosto w oczy. Każde z trudnych uczuć możesz zatem potraktować z poziomu duszy, a nie ego. Uszanować je, uznać i powitać w sposób świadomy i celowy.

 

ARE

Ostatecznie każdy rozwój jest wynikiem świadomej decyzji i wybrania właściwej perspektywy. Dopóki tego nie zrobimy wciąż będziemy miotani przez trudne uczucia na różne strony, pogrążeni w wewnętrznej wojnie ze sobą i światem. Zatem to, czego potrzebujemy, to:

-świadomość (Awareness)
-decyzja(Resolution)

 

Ich połączenie przyniesie nam rozwój (Expansion). Całość tworzy słowo ARE (Awareness + Resolution = Expansion) a więc „bycie”. Bycie zintegrowaną jednością ze sobą i z całym światem. W ten sposób pozwalamy, aby przywiązanie uległo rozpuszczeniu, a zamiast niego pojawiła się niczym nieskrępowana przestrzeń.

Jak pisze autor: „W ten sposób nie potępiamy, nie osądzamy, ani nie wypieramy się ego, lecz uwalniamy je spod klosza wewnętrznej stagnacji, poprzez zwrócenie go do Źródła w najbardziej serdeczny i życzliwy sposób”. Innymi słowy: przestań walczyć, zacznij akceptować wszystko, dokładnie takim jakim jest. W zamian otrzymasz znacznie więcej: bycie jednością ze sobą i z całym Wszechświatem. Wszystko jest prostsze niż sądzisz, bo wymaga jedynie decyzji i zmiany nawyków. I co ważniejsze- wszystko jest po to, żeby ci pomóc.

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: Matt Kahn „Wszystko jest po to, żeby ci pomóc”

 

 

Dodaj komentarz