fbpx

W najbliższych dniach Wenus widoczna na tle Plejad. Widowiskowy spektakl na niebie!

Jak donosi portal naukawpolsce przez najbliższe dni na niebie czeka nas widowiskowy spektakl: planeta Wenus będzie widoczna na tle gromady gwiazd o nazwie Plejady, zapowiadają astronomowie.

Wenus to obecnie najjaśniejszy obiekt na nocnym niebie, nie licząc Księżyca. Jest widoczna wieczorem po zachodniej stronie nieba, zachodzi około godziny 23.

Planeta przemieszcza się na tle gwiazd dość szybko i każdego wieczoru będzie w nieco innej pozycji. Najbliższe dni to świetna okazja, aby na własne oczy przekonać się o jej ruchu względem gwiazd. Pomoże w tym gromada otwarta gwiazd znana jako Plejady.

Plejady bywają czasem mylone z Małym Wozem, gdyż tworzą zbliżony wzór. Jednak Mały Wóz rozciąga się na dość dużym obszarze na niebie, natomiast Plejady są skupione na małym fragmencie. Obecnie bardzo łatwo odnaleźć na niebie Plejady: przez najbliższe kilka dni można powiedzieć, że to grupka gwiazd bardzo blisko Wenus.

(…)

Astronomowie zachęcają do spojrzenia w tych dniach na Wenus i Plejady. Nie potrzeba do tego żadnego sprzętu obserwacyjnego, wystarczy nieuzbrojone oko. Jeśli natomiast chcemy bliżej przyjrzeć się tej ciekawej koniunkcji, warto na nią spojrzeć przez lornetkę.

Zbliżenia na niebie Wenus i Plejad nie są rzadkością. Czasami obiekty są trochę bliżej siebie, innym razem nieco dalej, natomiast co 8 lat planeta przechodzi bezpośrednio na tle gromady.

Wenus jest planetą w Układzie Słonecznym, drugą pod względem odległości od Słońca. Z kolei Plejady to tzw. gromada otwarta gwiazd, czyli skupisko gwiazd powstałych z jednego obłoku molekularnego i mających zbliżony wiek. W naszej galaktyce znanych jest ponad 1000 gromad otwartych.

Wiek Plejad ocenia się na 100 milionów lat, a odległość od gromady to 444 lata świetlne. Inne ich nazwy to M45, albo Siedem Sióstr. Nazwa Plejady wywodzi się z mitologii greckiej, według której były one nimfami.

 

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Dodaj komentarz