fbpx

Z 19 tys. zdjęć stworzył niezwykłe wideo. Naprawdę warto to zobaczyć!

Pomysł spędzenia nocy na Łomnicy oraz nagrania krajobrazu z tego miejsca narodził się w roku 2018. Jednak fotograf Michał Ostaszewski wyruszył po raz pierwszy na Łomnicę dopiero w kwietniu  rok później  ze względu na warunki pogodowe. Chociaż, jak opowiada autor, realizacja projektu była dość skomplikowana, w jego realizacji pomogli mu prof. Maciej Mikołajewski z Torunia, prof. Paweł Rudawy z Wrocławia oraz prof. Jan Rybak pracujący w obserwatorium na Łomnicy.

Wyjście, a w zasadzie wyjazd odbył się pierwszego kwietnia, chociaż prób wcześniej było kilka. “Na szczyt dostałem się kolejką linową z około 40 – kilogramami sprzętu. W sumie miałem ze sobą trzy aparaty, sześć obiektywów, cztery statywy, metrowy slajder, dwie głowice paralaktyczne, mnóstwo zapasowych baterii, ładowarek, jedzenia i ubrań…” – opowiada autor i podkreśla, że dotarcie na szczyt nawet z pomocą kolejki linowej nie było łatwe.

Timelapse, który stworzył Ostaszewski to finalny efekt selekcji w sumie 19 tys. zdjęć wykonanych od godziny 14 do godziny ósmej rano następnego dnia. “Na poszczególnych scenach udało mi się uwiecznić: najwyższy szczyt Tatr-Gerlach (2655 m n.p.m.), pracę koronografów (teleskopów obserwujących koronę Słoneczną, która ma na celu ostrzegać nas przed na przykład rozbłyskami słonecznymi” – opowiada fotograf. W dodatku można było zobaczyć pas wenus, czyli cień naszej planety w atmosferze po zachodzie Słońca, zachód Oriona i znajdujących się w nim ciekawych mgławic nad Tatrami. W oddali widać też oświetlony Kraków, mnóstwo spadających gwiazd. Jak tłumaczy Ostaszewski, są one jednak trudne do zauważenia przy oglądaniu w normalnej prędkości, większość świateł widzianych w nocy na niebie to samoloty i satelity. “To, co najpiękniejsze do zobaczenia gołym okiem na nocnym niebie, to oczywiście wspaniały pas wschodzącej Drogi Mlecznej, która wkomponowała się z budynkiem na szczycie Łomnicy i kopułą obserwatorium” – zachwyca się fotograf.

Zobaczcie materiał filmowy. Zachwyca!!!!!

Czytaj więcej: podroze.onet.pl

One thought on “Z 19 tys. zdjęć stworzył niezwykłe wideo. Naprawdę warto to zobaczyć!

Dodaj komentarz